Ako skončiť s dojčením - Multi-Mam SK


Ako skončiť s kojením

Niet pochýb, že kojenie je neuveriteľne prínosné pre matku i pre dieťa. Práve preto odborníci odporúčajú kojiť najmenej do doby, kedy dieťa dovŕši jeden rok. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, príde čas, keď bude treba kojenie ukončiť, čiže dieťa odstaviť. Môže ísť o veľmi emočne náročné obdobie. Možno budete zažívať zmiešané pocity, dá sa očakávať trocha smútku a k tomu šťastie a vzrušenie. Mnoho matiek si nie je istých, či skončiť s kojením naraz alebo či je lepšie končiť postupne, a preto sme pripravili pár praktických pokynov, ktoré vám pomôžu ukončiť kojenie spôsobom, ktorý bude podľa možnosti nezaťažený stresom.

Kedy skončiť s kojením?

Existuje niekoľko postupov, ktoré môžete použiť na určenie správneho času na odstavenie dieťaťa. Najčastejším postupom je postupné vynechávanie kojenia. Začnete vynechávaním jedného kojenia a v závislosti od veku dieťaťa ho nahrádzajte príkrmom. Ak sa matka vráti do práce, býva niekedy zložité pokračovať v kojení počas dňa, ale môžete pokračovať s kojením večer a ráno. Keď nastane doba, keď dieťa už je pevnú stravu a kojí sa len dvakrát denne, môžete sa rozhodnúť tieto kojenia ukončiť a naraz úplne prestať. Ďalšou možnosťou je nechať dieťa, aby samo prejavilo, kedy je pripravené na odstavenie. K tomu obvykle dochádza niekedy medzi 2 a 4 rokmi, kedy dieťa postupne stráca o kojenie záujem.

Postupný prístup je obvykle pre dieťa ľahší a tiež pomáha predchádzať naliatiu prsníkov a zápalu prsníkovej žľazy, pretože tvorba mlieka sa znižuje postupne.

Ako dlho odstavenie obvykle trvá?

To je veľmi individuálne, môže trvať dva mesiace, ale tiež šesť mesiacov, záleží na tom, ako rýchle si dieťa na zmenu zvykne.

Proces odstavovania

Ak začínate s odstavovaním, keď má dieťa viac ako 1 rok, začnite tým, že hneď po kojení mu budete ponúkať malú porciu nejakého príkrmu. Len čo dieťa začne dobre jesť, zavádzajte podávanie príkrmu pred kojením. Pomaly zvyšujte objem potravy, ktorú dieťa dostáva, a skracujte dobu, ktorú trávite kojením. Riziko vzniku zápalu prsníkovej žľazy tiež znížite tým, že vypustíte jedno kojenie denne, a skôr ako pristúpite k ďalšiemu vypusteniu, vyčkáte, kým si vaše prsníky privyknú.

Ďalším vhodným prístupom je postupné odďaľovanie doby kojenia, vždy o 15 minút. Len čo sa dieťa začne kojiť iba pred spánkom, môžete mu skúsiť ponúknuť namiesto prsníka pohárik s vodou alebo mliekom. Ak je pre vás tento prechod ťažký, môže byť vhodné požiadať partnera, aby dieťa ukladal k spánku on.

Ak je potrebné ukončiť kojenie pred dovŕšením prvého roku, mali by ste namiesto materského mlieka začať používať náhradu. Najlepšia metóda, ako tento prechod dieťaťu uľahčiť, spočíva v kombinácii oboch možností, pričom postupne sa zvyšuje podiel náhrady, až nakoniec s kojením úplne prestanete.

K ukončeniu kojenia môžu viesť aj zdravotné dôvody. Kontaktujte svojho lekára a požiadajte o radu, ako odstavenie dieťaťa uskutočniť.

Kojenie pre vaše dieťa nie je len jedlo. Kojenie dáva dieťaťu tiež pocit útechy, bezpečia a blízkosti, a preto treba hľadať nové spôsoby, ako vzájomné puto rozvíjať a dieťaťu ponúknuť pocit útechy. Môže ísť o jednoduché veci, napríklad spoločnú hru, čítanie knihy alebo to, že strávite určitý čas láskaním.

Ak v živote dieťaťa prebiehajú významné zmeny, napríklad sťahovanie, váš nástup do práce či jeho choroba, môže byť vhodné so zavádzaním ďalších zmien počkať. Odstavovanie je proces, ktorý prebieha určitý čas, preto je vhodné neponáhľať sa a obrniť sa trpezlivosťou.

Keď prestanete s kojením, je nutné znovu nastoliť rovnováhu hormónov vo vašom tele. Vzniknutá nerovnováha môže mať vplyv na vašu náladu, môžete mať pocit určitého vyčerpania. Vyhraďte si nejaký čas pre seba, odpočívajte alebo si doprajte príjemné odpoludnie s priateľmi. A nerobte si starosti – odstavenie neznamená nič iného, než že dieťa začína jesť príkrmy. Vy si stále môžete užívať krásne chvíle a nádherný emočný vzťah, ktorý sa medzi vami medzitým rozvinul.