Alkohol a dojčenie - Multi-Mam SK


Alkohol a kojenie

Niektoré staré mýty týkajúce sa pitia alkoholu počas kojenia v modernej spoločnosti stále prežívajú. Jedným z nich je napríklad predstava, že pivo môže zvýšiť množstvo mlieka, ktoré dojčiaca matka produkuje. Možno ste počuli aj ďalšie, napríklad že niekoľko pohárikov je bezpečná dávka a dieťaťu neublíži.

Čo o pití alkoholu a kojení hovoria odborníci?

Vedecké štúdie tieto mýty vyvracajú a ukazujú, že v materskom mlieku vo vašich prsiach je úplne rovnaká koncentrácia alkoholu, akú máte v krvi. Aj keď môže ísť o malý zlomok celkového vypitého množstva alkoholu, majte na pamäti, že vaše dieťa má zatiaľ maličkú a nezrelú pečeň a že jeho metabolická kapacita je v porovnaní s dospelým človekom omnoho menšia. Vedci sa domnievajú, že trojmesačné dojča má o 50 % pomalší metabolizmus než dospelý človek.

Štúdie tiež preukázali, že alkohol obsiahnutý v materskom mlieku môže spôsobiť zmeny vo vzore spánku a kŕmenia dieťaťa. Alkohol síce môže spôsobiť, že sa dieťa bude cítiť ospalé a zaspí rýchlejšie než obvykle, ale bude spať kratšiu dobu a zobudí sa skôr, než by sa zobudilo za normálnych okolností. Najviac ohrozuje alkohol deti mladšie ako 3 mesiace, predovšetkým čo sa týka motorického rozvoja, a preto sa väčšina odborníkov zhoduje, že matky novorodencov by sa mali alkoholu úplne vyhýbať až do dovŕšenia 3. mesiaca veku dieťaťa.

Čo sa týka mýtu o zvýšenej tvorbe mlieka v súvislosti s príjmom alkoholu, hovoria vedecké dôkazy jasne – alkoholické nápoje majú v skutočnosti práve opačný účinok. Vaše telo dehydratujú, a preto v tele znižujú množstvo tekutín potrebných na tvorbu mlieka. Alkohol tiež znižuje hladinu oxytocínu, hormónu, ktorý je pre laktáciu nevyhnutný. Dôsledkom tohto všetkého je, že ak matka dieťaťa pred kojením požila víno, pivo či miešaný nápoj, spotrebuje dieťa asi o 20 % menej mlieka.

Príležitostný alkoholický nápoj počas kojenia

Ak je pre vás predstava, že sa musíte vzdať aj príležitostného pohárika vína, príliš skľučujúca, existujú postupy, s ktorých pomocou môžete vystavenie dieťaťa alkoholu v materskom mlieku obmedziť. Keď sa oboznámite so všeobecnými odporúčaniami o metabolizme alkoholu, naučíte sa plánovať prípitok s priateľmi tak, aby ste aj naďalej mohli kojiť vaše dieťa.

Hladina alkoholu v krvi a materskom mlieku kulminuje 30 až 90 minút po vypití alkoholického nápoja. Doba, ktorá je potrebná na to, aby sa vaše telo alkoholu úplne zbavilo, je veľmi individuálna. Odporúčanie sekcie Americkej akadémie detských lekárov zaoberajúcej sa kojením hovorí, že nie je vhodné požiť viac ako 0,5 g alkoholu na 1 kg telesnej hmotnosti. Prakticky to znamená, že žena s hmotnosťou 60 kg môže vypiť 60 ml tvrdého alkoholu, 240 ml vína alebo 2 pivá a stále sa môže spoliehať na to, že kojenie bude bezpečné. Je však potrebné naplánovať kojenie tak, aby sa uskutočnilo najmenej dve hodiny po dopití alkoholického nápoja. Odborníci tiež odporúčajú vypiť maximálne 1 až 2 také dávky za týždeň.

Ďalšou možnosťou je pred vypitím alkoholického nápoja mlieko odsať a odložiť, aby ste mohli dieťa nakŕmiť z fľaše, prípadne ponúknuť dieťaťu náhradu materského mlieka, kým sa hladina alkoholu v krvi nezníži. Ak sa vyhnete pravidelnému kojeniu, je vhodné mlieko odsať a následne vyliať, aby nedošlo k naliatiu prsníkov.

REFERENCIE:

  • Alkohol nezvyšuje tvorbu mlieka. (Mennella & Beauchamp 1991, 1993; Mennella 1997, 1999).
  • Viac než dva alkoholické nápoje môžu spôsobiť úbytok mlieka. (Coiro et al 1992; Cobo 1974).
  • Zmeny vzoru spánku a bdenia u dojčiat (Mennella a Gerrish 1998).
  • Spomalenie rozvoja hrubej motoriky v spojitosti s dennou konzumáciou alkoholu (Little et al 1989).