Bolesť v prsníku počas dojčenia - Multi-Mam SK


Bolesť v prsníku počas kojenia

Mnoho matiek končí s kojením skôr než sa odporúča, kvôli bolesti a ťažkostiam, ktoré každodenne pociťujú. Chápeme, že bolesť v prsníku počas kojenia môže spôsobiť, že vás pri predstave ďalšieho kojenia bude obchádzať hrôza, preto sme zostavili sprievodcu, ktorý vás najčastejšími príčinami bolesti prevedie.

Ejekčný reflex

Ide o normálny pocit – môžete pocítiť letmé zabolenie v prsiach, ktoré spôsobujú svalové bunky, ktoré vystrekujú mlieko počas kojenia. Tento pocit môže byť veľmi mierny, niečo ako slabé zachvenie, ale môžete ho vnímať aj ako silný tlak. Je možné si na tento pocit postupne zvyknúť a prestane vám robiť starosti.

Bolestivé bradavky

Najčastejším dôvodom bolestivých bradaviek je, že sa dieťa neprisáva správnym spôsobom. To potom vedie k tomu, že dieťa bradavku ohryzuje a žuje, namiesto toho, aby správne salo. Výsledkom sú potom drobné praskliny a odreniny na citlivej pokožke bradavky. To môže spôsobovať veľmi nepríjemné bolesti. Našou prvou a základnou radou preto je nájsť si ideálnu polohu, v ktorej sa vaše dieťa správne prisaje. Keď je dieťa správne prisaté, malo by mať v ústach celú bradavku, rovnako ako časť prsníka. Bradavka by sa pri kojení mala nachádzať v zadnej časti úst dieťaťa, aby mlieko prúdilo dieťaťu priamo do hrdla. Zakloňte mu mierne hlavičku a jeho bradu tlačte k prsníku, súčasne ale dbajte, aby malo nos ďalej od prsníka a mohlo bez problémov dýchať. Svoje rameno umiestnite pod plecia dieťaťa, aby sa jeho hlavička mohla zakloniť len mierne, súčasne držte dieťa veľmi tesne pri sebe, vaše brucho by sa malo dotýkať jeho bruška. Pamätajte na tieto pokyny a experimentujte s rôznymi polohami. Nájdite si takú polohu, ktorá vám vyhovuje najlepšie. Môžete skúšať sedieť v kresle, ľahnúť si obaja vedľa seba alebo si vy môžete sadnúť a dieťa položiť pred seba na vankúš.

Ak máte bradavky už popraskané, použite prsný obklad, ktorý proces hojenia urýchli. Môžete tiež medzi kojením bradavky chrániť pomocou balzamu na bradavky. Treba sa len uistiť, že je balzam bezpečný pre dieťa. V takom prípade ho ani nemusíte pred kojením zotierať.

Kvasinková infekcia

Plesňová infekcia, ktorá sa rozvinie na bradavkách a v ústach dieťaťa, sa môže v niektorých prípadoch dostať do mliekovodov a spôsobovať bolesť. Tento stav vyžaduje riadnu liečbu, ktorú vám predpíše váš lekár.

Naliatie prsníkov

Tento stav často nastane počas prvých dní po narodení dieťaťa, prípadne vtedy, keď kojíte menej často než obvykle (napríklad počas cestovania, keď zabudnete odsať mlieko alebo keď preskočíte jedno kojenie). Dôjde k naplneniu prsníkov mliekom a ich zväčšeniu. Prsníky sú tiež horúce na dotyk a bolestivé. Ak ide o dobu tesne po narodení dieťaťa, nerobte si starosti, stav sa napraví, len čo začnete dieťa pravidelne kojiť. Ak je príčinou cestovanie alebo príliš plný program, zvážte možnosť odsávania mlieka, ktorým môžete naliatiu prsníkov predchádzať.

Zápal prsníkovej žľazy

Ak zaznamenáte začervenanie, opuch, bolestivosť a horúčosť v niektorej oblasti prsníka, niekedy tiež sprevádzanú horúčkou a bolesťou inde v tele, pravdepodobne došlo k vzniku mastitídy, teda zápalu prsníka spôsobenému infekciou. Hlavnou príčinou mastitídy býva chybná technika kojenia, ktorá vedie k tomu, že sa mlieko nedostáva z prsníka von. Ďalšie možné príčiny: zablokovanie mliekovodu, ktoré spôsobuje hromadenie mlieka a infekciu prsníka, preniknutie baktérií do prsníka prasklinou alebo trhlinou v koži bradavky, prípadne mliekovodom. Dieťa môžete kojiť bez ohľadu na zápal, ale je nevyhnutné navštíviť lekára, aby mohol nasadiť vhodnú liečbu.