Úľava od bolesti pri dojčení - Multi-Mam SK


Úľava od bolesti pri kojení

Mnoho matiek zažíva z takého alebo onakého dôvodu počas dojčenia bolesť. Pre niektoré matky to môže byť natoľko nepríjemné, že sa rozhodnú dojčenie úplne vzdať. Odborníci odporúčajú, aby boli deti dojčené najmenej do jedného roku. Preto je vhodné v prípade ťažkostí venovať čas zisťovaniu, v čom problém spočíva, a naučeniu sa niektorých osvedčených metód, ktoré môžu priniesť úľavu od bolesti pri dojčení. Náprava prisatia: najčastejšou príčinou bolesti počas dojčenia je nesprávne prisatie dieťaťa. Pri dojční by dieťa malo mať v ústach bradavku aj celý dvorec. Bradavka by sa mala nachádzať hlboko v ústach, blízko zadnej časti podnebia, takže keď dieťa saje, nemal by priamo na bradavku pôsobiť príliš veľký tlak. Pery dieťaťa by mali byť mierne ohnuté von, medzi perami a prsníkom by nemal byť žiadny priestor pre priechod vzduchu. Nos musí zostať voľný, pretože počas dojčenia dieťa nosom dýcha. Ak chcete dieťa úspešne umiestniť do správnej polohy, pritiahnite si ho k sebe, hlavičku mu nechajte mierne zaklonenú, bradu by malo mať veľmi blízko pri prsníku. Prsník mierne stlačte a namierte bradavku smerom do zadnej časti úst dieťaťa. Polohu upravujte, kým nedosiahnete prisatie, ktoré nebolí a pri ktorom sa dieťa kojí dlhými a rytmickými dúškami.

Ak vám dosiahnutie správneho prisatia robí ťažkosti, porozprávajte sa s poradkyňou pre kojenie a zistite, či nemá dieťa ťažkosti s podjazykovou uzdičkou, pretože tá býva častou príčinou problémov s prisatím.

Doprajte boľavým a popraskaným bradavkám výživu

Ak má dieťa problémy s prisatím, často pri kojení nakoniec cumle priamo bradavku, čím môže spôsobiť jej poranenie a tie bývajú veľmi bolestivé. Správne prisatie pomôže sa tomuto problému vyhnúť. Ak však už k poraneniu došlo, existujú určité postupy, ktoré vám môžu od bolesti pomôcť. Napríklad môžete použiť prsníkové obklady obsahujúce hojivé látky podporujúce regeneráciu. Úľavu od bolesti môžu priniesť aj studené obklady, prinajmenšom dočasne, len nezabudnite, že nesmiete dávať ľad priamo na kožu.

Ak má vaše dieťa hlad, saje energickejšie než obvykle, čím spôsobí ešte výraznejšie poškodenie vašich už tak boľavých bradaviek. Preto sa snažte rozpoznať už rané príznaky hladu a ponúknite dieťaťu najprv ten prsník, ktorý je menej poranený. Takto zaistíte, že keď bude dieťa pripravené na druhý prsník, nebude už sať tak energicky. Pred kojením odstreknite niekoľko kvapiek mlieka, pomôžete tak stimulovať ejekčný reflex a predísť tomu, aby dieťa bradavku v snahe získať mlieko žuvalo.

Ak vaše prsníky bolia tak veľmi, že kojiť nemôžete, mlieko odstrekujte alebo odsajte, aby sa jeho tvorba nebrzdila a aby nedošlo k naliatiu prsníkov. Ako riešenie, ktoré umožní pokračovať v kojení, môže niekedy poslúžiť krytka na bradavky.

K bolestivým bradavkám môžu viesť aj iné faktory, napríklad kvasinková či bakteriálna infekcia alebo rôzne kožné ťažkosti, ako ekzém či svrab. V prípade infekcie sa treba poradiť s lekárom, ktorý predpíše vhodné lieky. Kožu bradaviek a prsníkov tiež môžu podráždiť agresívne zložky v kozmetických a hygienických výrobkoch, prípadne môže ísť o dôsledok alergie na nový výrobok, ktorý používate len krátko. Skúste zistiť, čo je príčinou, a výrobok potom vyraďte. Medzi najčastejšie výrobky spôsobujúce podráždenie patria sprchové gély a peny do kúpeľa, ktoré môžu kožu bradavky príliš vysušovať. Prsníky umývajte len teplou vodou, nepoužívajte na ne žiadne výrobky tohto druhu.

Starostlivosť o bradavky zaistíte tým, že vytlačíte po kojení niekoľko kvapiek mlieka a po bradavkách ich rozotriete. Mlieko má na pokožku upokojujúci a ochranný účinok. Tiež môžete vyskúšať balzam na bradavky, ktorý koži dodáva živiny a chráni bradavky pred praskaním.

Prevencia naliatia prsníkov

Ďalšou častou príčinou bolesti počas kojenia je naliatie prsníkov alebo hromadenie mlieka v prsníkoch. Nevynechávajte kojenia, a ak tak urobiť musíte (napr. kvôli práci alebo preto, že nie ste doma), mlieko v intervaloch zodpovedajúcich kojeniu odstrekujte. Teplé obklady a masáže môžu tiež podporovať tok mlieka a od tlaku sčasti uľaviť.