Bolestivé bradavky v dobe dojčenia – je to normálne? - Multi-Mam SK


Bolestivé bradavky v dobe dojčenia – je to normálne?

Bolesť bradaviek je pre niektoré matky natoľko bežná, že sa domnievajú, že to tak v dobe dojčenia chodí, a jednoducho sa s ňou zmieria. Bolestivé bradavky dokážu spôsobiť, že je dojčenie nepríjemným zážitkom pre vás aj pre vaše dieťa, a môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie, či s dojčením pokračovať. Je veľmi dôležité venovať tomuto problému pozornosť.

Niektoré ženy si bolesti nemusia spočiatku všimnúť, najmä keď v dňoch či týždňoch po pôrode užívajú lieky proti bolesti. Je dôležité ale mať sa na pozore a zaistiť si pomoc hneď pri prvých príznakoch bolesti bradaviek či nepríjemných pocitoch. Ak budete bolesť ignorovať, môže dôjsť k poškodeniu vašich bradaviek. Môžu začať praskať a krvácať, kvôli čomu sa môže dojčenie nakoniec zmeniť na neprekonateľne bolestivý zážitok. Poškodenie tkaniva bradaviek môže tiež viesť k závažnejším problémom.

Bolesť prsníkov a bradaviek je pre pôrodné asistentky a poradkyne pre dojčenie znakom, že niečo nie je v poriadku. Odborníci sa zhodujú, že nie je vhodné sa s bolesťou zmieriť, a je možné urobiť mnoho pre to, aby prestala.

Čo spôsobuje bolesť bradaviek počas dojčenia?

Problémy so správnym prisatím. Nedokonalé prisatie býva najčastejšou príčinou bolesti a nepohodlia pri dojčení. Ak vás bolí, keď je vaše dieťa prisaté, niečo je nesprávne. Ak sa dieťa neprisáva správne, je veľmi pravdepodobné, že sa začne objavovať bolestivosť bradaviek už počas prvých niekoľkých dní či týždňov dojčenia. Plytké prisatie, keď dieťa nemá v ústach dostatočne veľkú časť prsníka, je príčinou, že saje len bradavku a nie prsník. To potom bude mať za následok bolesť a poškodenie bradavky. Dieťa by malo mať v ústach celý dvorec (širšiu oblasť bradavky). Dosiahnutie dobrého prisatia je dôležité, preto si neváhajte nechať poradiť a pomôcť od odborníkov. Pôrodná asistentka alebo poradkyňa pre dojčenie vám môžu pomôcť nájsť optimálnu polohu pre dieťa, aby mohlo pri dojčení dosiahnuť správne a hlboké prisatie.

Krátka podjazyková uzdička. Ak je koža, ktorá spája jazyk dieťaťa so spodnou časťou ústnej dutiny (frenulum), príliš krátka alebo ak siaha na jazyku príliš dopredu, obmedzujú sa pohybové možnosti jazyka. To môže spôsobovať problémy pri dojčení, vrátane bolestivých bradaviek. Váš lekár alebo poradkyňa pre dojčenie by mali podjazykovú uzdičku dieťaťa vyšetriť. Problém s podjazykovou uzdičkou môže veľmi ľahko napraviť drobný lekársky zákrok. Ak je tento problém dôvodom chybného a plytkého prisatia a bolesti bradaviek, zistíte, že po jeho odstránení bude dojčenie omnoho ľahšie.

Hygiena. Na prsníky a bradavky nepoužívajte sprchové gély, mydlo ani iné podobné prostriedky. Tieto výrobky môžu vysúšať kožu a spôsobiť podráždenie a popraskanie bradaviek. Najvhodnejšie je v sprche si prsníky jednoducho opláchnuť teplou vodou. Po sprchovaní alebo dojčení nechajte bradavky oschnúť na vzduchu. Na doplnenie stratenej vlhkosti môžete použiť balzam na bradavky. Vyberte si taký, ktorý netreba pred dojčením zmyť. Lepšie premastená koža zaistí lepšiu ochranu, ak vás dieťa bude za prsník ťahať alebo šklbať. Tiež je dobré vyhnúť sa používaniu syntetických nepriedušných vložiek do podprseniek, pretože tie môžu vytvoriť dokonalé podmienky pre množenie baktérií a iných mikróbov. Vložky treba v záujme dobrej hygieny a predchádzania mikrobiálnym problémom často vymieňať.

Kvasinková infekcia bradaviek. Ak má dieťa v ústach kvasinkovú infekciu, môže pri dojčení ľahko dôjsť k jej prenosu na vás. Kvasinková infekcia môže spôsobovať bolestivosť bradavky a jej poškodenie, napríklad praskanie kože a krvácanie. Medzi príznaky patrí svrbenie, bolesť a začervenané, lesklé bradavky. Obvykle v takom prípade cítite bolesť v oboch prsníkoch počas dojčenia alebo po ňom. Podobnými príznakmi ako kvasinková infekcia sa môže prejavovať ekzém, preto je dôležité vyšetrenie lekárom, ktorý určí správny postup liečby.

Mliečny pľuzgier, alebo „bleb“. Mliečny pľuzgier, ktorý sa tiež označuje ako „bleb“, vznikne, keď vyústenie mliečneho kanálika zarastie tenkou vrstvou kože, pod ktorou sa mlieko zachytáva, prípadne keď malé množstvo zaschnutého mlieka jednoducho vyústenie mliečneho kanálika upchá. Mliečny pľuzgier môže mať podobu bielej alebo žltej bodky na bradavke a môže spôsobovať prudkú bolesť v danom mieste a smerom za ním. Niekedy môže pomôcť na odstránenie mliečneho pľuzgiera jemné otieranie uterákom po sprchovaní, prípadne sa môže sám uvoľniť pri odstrekovaní mlieka. Ak mliečny pľuzgier nezmizne samovoľne, je vhodné vyžiadať si pomoc poradkyne pre dojčenie alebo lekárky. Tá môže napríklad odlúpnuť vrstvu kože v príslušnej oblasti alebo miesto prepichnúť.

Pľuzgier na bradavke. Pľuzgier na bradavke môže byť naplnený čírou alebo žltou kvapalinou, prípadne krvou. Nachádza sa na bradavke a pri dojčení spôsobuje intenzívnu bolesť. Najčastejšou príčinou vzniku tohto typu bolestivého pľuzgiera je trenie alebo satie z nesprávneho prisatia. Ďalšie bežné príčiny trenia a vzniku pľuzgierov môžu predstavovať podprsenky pre dojčiace matky, ktoré vám správne nesadnú, prípadne používanie odsávačky s nasadením príliš vysoko.

Nipple blister. A nipple blister is a clear, yellow, or blood blister on the nipple that causes intense nipple pain while you breastfeed. Friction or suction from a poor latch is most common cause of this type of painful blister. Poorly fitting nursing bras and or using a breast pump that is set too high are other common causes of friction blisters.

Poranenie pri používaní odsávačky. Poškodenie bradaviek si môžete spôsobiť aj nesprávnym používaním odsávačky. Ak sú nadstavce dodávané s odsávačkou pre vaše bradavky príliš malé, môže to byť zdrojom problémov. Tie môže spôsobiť aj príliš silné satie. Ak nemáte istotu, ako používať odsávačku alebo aký typ si vybrať, poradkyňa pre dojčenie alebo pôrodná asistentka vám určite na začiatku poradí.

Občas môžu vazospazmus bradavky a bolesť spôsobovať aj iné príčiny, napríklad Raynaudova choroba. Pri tejto chorobe sa môže stať, že po dojčení bradavky zbelejú. Keď sa do nich potom krv vracia, dochádza k bolestivým stavom. Bolesť je obvykle pociťovaná v oboch bradavkách a spúšťa ju vystavenie chladu alebo náhle zmeny teploty. Ak trpíte touto chorobou, váš lekár alebo pôrodná asistentka vám poradí, ako pri dojčení postupovať.

Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať je, že bolesť bradaviek indikuje, že niečo nie je v poriadku. Nesmiete sa s bolesťou len tak zmieriť, pretože najpravdepodobnejšie príčiny bolesti je možné s využitím vhodnej rady a podpory ľahko odstrániť. Ak trpíte bolesťou bradaviek, môžete mať záujem predlžovať čas medzi dojčením. Ak je to však možné, snažte sa pokračovať v pravidelnom dojčení. Ak je dojčenie neznesiteľné, poraďte sa s poradkyňou pre dojčenie, či by bolo možné na dobu 12 až 24 hodín si mlieko odstriekať, aby mali bradavky možnosť sa zregenerovať.