Čo je vazospazmus bradavky? - Multi-Mam SK


Čo je vazospazmus bradavky?

Stav, keď sa cievy stiahnu, alebo keď sa zmenší ich priemer, označujeme ako „vazospazmus“. Vazospazmus môže byť reakciou na chlad alebo emočnú záťaž, ale u niektorých ľudí môže dosahovať pomerne závažnú mieru a spôsobovať bolesť. Počas dojčenia sa môžu cievy v bradavke sťahovať. Tento jav sa označuje ako „vazospazmus bradavky“.

Ako zistím, či trpím vazospazmom bradavky?

Bolesť v prsníkoch a bradavkách

Vazospazmus bradavky môže spôsobovať strednú až závažnú bolesť bradaviek a prsníkov počas dojčenia alebo medzi dojčením. Vnímaný pocit môže mať podobu ľahkého svrbenia, pálenia, tupej alebo pulzujúcej bolesti, prípadne dokonca aj prudkej bodavej bolesti. Bolesť môže trvať od niekoľkých sekúnd po rádovo hodiny. Môže sa zhoršovať pri vystavení bradaviek chladu, napríklad keď vystúpite z teplej sprchy alebo vane, prípadne keď vyjdete v chladnom počasí von.

Zmena farby bradaviek

Po dojčení môžu vaše bradavky zbelieť. Môžu však meniť farbu aj smerom do modrej, fialovej alebo tmavočervenej. Tieto zmeny farby sú príznakom vazospazmu bradavky a indikujú, že dochádza k sťahovaniu ciev.

Zmrštenie bradavky

Ak bradavka vyzerá zmrštená, môže ísť o to, že má po kŕmení dieťaťa iný tvar. Bradavka môže vyzerať pokrčená, poprehýbaná, alebo môže byť celkove alebo z jednej strany viac zašpicatená. Krv, ktorá prúdi späť do bradavky, môže spôsobiť pálenie, pulzujúcu alebo vystreľujúcu bolesť. Zmrštenie bradavky, ktorého príčinou je plytké prisatie alebo skutočnosť, že dieťa tlačí na bradavku, aby spomalilo príliš rýchly tok mlieka, býva častou príčinou vazospazmu bradavky.

Čo spôsobuje vazospazmus bradavky?
 • Zmrštenie bradavky z dôvodu plytkého prisatia,
 • Nesprávne prisatie a hryzenie,
 • Popraskané bradavky alebo iné poranenie či poškodenie bradavky,
 • Vystavenie nízkej teplote,
 • Obdobie vysokej emočnej záťaže,
 • Fajčenie (aj pasívne),
 • Migrény,
 • Ochorenie ako lupus, reumatoidná artritída a hypotyreóza,
 • Niektoré lieky na liečbu kvasinkovej infekcie, napríklad Flukonazol alebo Diflucan, prípadne hormonálna antikoncepcia.

Dôležité je mať na pamäti, že vazospazmus bradavky môže mať niekedy podobné príznaky ako kvasinková infekcia bradavky či prsníka. Ak vám lekár predpíše Flukonazol/Diflucan na kvasinkovú infekciu, ale v skutočnosti máte problém s vazospazmom bradavky, užívaním liekov si len priťažíte.

Ako sa dá predchádzať vazospazmu bradavky?
 • Uistite sa, že je dieťa pri dojčení správne prisaté a že vás počas dojčenia nič nebolí. Neváhajte požiadať o pomoc svojho lekára, pôrodnú asistentku alebo poradkyňu pre dojčenie. Poradí vám, ako dosiahnuť pohodlnú polohu a správne prisatie. Je to zásadne dôležité pre pozitívnu skúsenosť s dojčením, pre vás aj pre dieťa.
 • Veľmi dôležité je teplo. Dojčite v teplej miestnosti, zaistite si pre seba dostatočne teplé prostredie, vždy svoje bradavky chráňte pred náhlymi zmenami teploty.
 • Okamžitú úľavu vám v prípade vazospazmu bradavky prinesie teplý obklad. Jemné teplo môžete vytvoriť dlaňou svojej ruky, alebo môžete zvoliť prirodzený suchý obklad izbovej teploty.
 • Niektoré typy aeróbneho cvičenia môžu byť užitočné pre podporu toku krvi a krvného obehu. Snažte sa v záujme svojho celkového zdravia zostať čo najaktívnejšia.
 • Nefajčite a vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu.
 • Obmedzte príjem kofeínu alebo ho úplne vyraďte.

Ak sa vám napriek týmto praktickým opatreniam nedarí vazospazmu bradavky zbaviť, je dôležité vyhľadať čo najskôr odbornú pomoc. Je totiž potrebné vykonať vyšetrenia a vylúčiť, či základný problém nespočíva v inom ochorení, napríklad v Raynaudovej chorobe alebo kvasinkovej infekcii. Ak je totiž vazospazmus bradavky spôsobený niektorou z týchto príčin, je potrebné začať so špeciálnou liečbou, s ktorou vám musí pomôcť a poradiť lekár.