Dojčenie novorodencov - Multi-Mam SK


Kojenie novorodencov

Kedy je najlepšie začať novorodené dieťa kojiť? Vlastne už vo chvíli, keď vám doktor alebo sestra položí novorodenca na hruď, prichádza ideálna príležitosť na rozvíjanie puta a ponúknutie mledziva dieťaťu. Mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa vo vašom tele po pôrode vytvára. Obsahuje protilátky, ktoré dieťa chránia pred infekciou.

Zásadne dôležité je, aby sa dieťa od začiatku naučilo správne sa prisať. Takto sa vyhnete problémom s kŕmením a taktiež predídete vzniku bolestivých a popraskaných bradaviek. Kojenie by nemalo byť bolestivé, takže ak pri ňom zažívate bolesť a nepohodlie, neváhajte a požiadajte o radu.

Ako dosiahnuť správne prisatie

Umiestnite si dieťa blízko k sebe, aby sa vaše brucho dotýkalo jeho bruška. Zakloňte dieťaťu mierne hlavičku a jeho bradu tlačte k prsníku, súčasne ale dbajte na to, aby malo nos ďalej od prsníka a mohlo nerušene dýchať. Keď sa dieťa správne prisaje, bradavka by sa mala nachádzať v zadnej časti jeho úst, aby mlieko striekalo priamo do hrdla.

Ak má vaše novorodené dieťa problémy s prisatím, skúste mierne obmieňať polohy, kým nájdete takú, ktorá vám obom vyhovuje. Ak budete mať v súvislosti s kojením akékoľvek ťažkosti, skúste požiadať o radu poradkyňu pre kojenie alebo zdravotnú sestru. Môžete si tak ušetriť hodne starostí a rozmýšľania, či robíte všetko správne.

Ako často by sa malo dieťa kojiť?

Môžete vychádzať z toho, že u dieťaťa je nemožné, aby sa kojilo príliš často. Môže sa však kojiť príliš málo, takže sa vyhnite zavádzaniu pevného režimu kojenia, dojčite novorodené dieťa vždy hneď, keď zaznamenáte prvé príznaky hladu. Môže ísť napríklad o tieto príznaky:

  • Zvýšená aktivita
  • Hľadanie prsníka
  • Mľaskanie alebo olizovanie pier

Plač patrí medzi neskoré príznaky hladu, snažte sa rozpoznať skoršie príznaky a nakŕmiť svoje dieťatko ešte predtým, než začne plakať. To znamená, že za normálnych okolností sa bude počet kojení za deň pohybovať medzi 8 až 12. Tak je to bežné u zdravých a dobre kŕmených detí. Dieťa je vhodné nechať kojiť, kým aktívne saje, následne mu môžete ponúknuť druhý prsník. Ak je novorodené dieťa veľmi spavé, môžete ho jemne prebudiť a ponúknuť mu prsník.

Ako poznať, či novorodené dieťa dostáva dosť mlieka

Keď novorodené dieťa doženie hmotnostný úbytok po narodení, naďalej svoju hmotnosť zvyšuje. V priemere by mali novorodenci získať asi 200 g telesnej hmotnosti týždenne. To sa dá ľahko kontrolovať pravidelným vážením. Existujú ale aj ďalšie príznaky, že je vaše dieťa správne živené. Počas prvého týždňa je možné očakávať rast počtu zašpinených plienok každý deň (jedna plienka prvý deň, dve druhý deň atď.). Po 4. dni je normálne, že má dieťa 4 alebo viac stolíc denne. Normálna stolica je mäkká, niekedy môže obsahovať drobné kúsky. Čo sa týka mokrých plienok, mala by byť dynamika podobná: počet mokrých plienok by mal od prvého dňa rásť až na šesť či viac po 4. dni.

Ak zaznamenáte, že:

  • dieťa nemá žiadne znečistené ani mokré plienky,
  • farba moču je tmavšia (po 3. dni),
  • farba stolice je tmavšia (po 4. dni),
  • vaše dieťa sa nekojí tak často, ako sa to odporúča,
  • vaše prsníky bolia alebo máte horúčku a príznaky podobné chrípke,

Je vhodné požiadať o radu lekára.