Hryzúce dieťa - Multi-Mam SK


Hryzúce dieťa

Hryzenie počas kojenia je nielen veľmi bolestivé, ale môže byť dôvodom, prečo je pre vás kojenie veľmi nepríjemným zážitkom. Či už je dôvodom bolesť bradavky spôsobená uhryznutím alebo to, že sa neustále bojíte, že sa to stane znovu, dokáže vám tento zážitok pokaziť radosť z pokojných chvíľ kojenia, keď sa rozvíja vaše vzájomné puto.

Ako predchádzať hryzeniu počas kojenia

Keď je dieťa prisaté a aktívne saje, je preň nemožné vás uhryznúť. Počas kojenia jazyk dieťaťa zakrýva spodné zúbky, takže zahryznutie do bradavky je fyzicky neuskutočniteľné. Najdôležitejší spôsob prevencie uhryznutia je preto sledovať vaše dieťa. K uhryznutiu často dôjde na konci kojenia, keď je dieťa už sýte a na kojenie sa nesústredí. Pozorne sledujte svoje dieťa. Len čo si všimnete zmenu napätia čeľustí alebo pocítite, že jazyk sa pohybuje dozadu, ukončite kojenie a odoberte dieťa z prsníka. Šancu, že dôjde k uhryznutiu, tak znížite. Ak však k uhryznutiu dochádza na začiatku kojenia, uistite sa, že je dieťa správne prisaté – skúste zmeniť polohu pri kojení, nájdite takú, ktorá dieťaťu umožňuje správne vložiť bradavku do úst.

Napriek obavám mnohých matiek proces prerezávania zúbkov nemusí nevyhnutne znamenať koniec kojenia. Ak sú príčinou hryzenia ťažkosti s prerezávaním zúbkov , odoberte dieťa z prsníka a ponúknite mu hryzátko.

Niekedy , keď napríklad sledujete počas kojenia televíziu alebo telefonujete, vás môže dieťa uhryznúť, aby získalo vašu pozornosť. Venujte dobu kojenia svojmu dieťaťu a sústreďte sa len naň. Vyberte si na kojenie miestnosť, kde je pokoj a tlmené svetlo a kde vás nič nebude rušiť. Tým napomôžete tomu, že sa budete sústrediť len na dieťa. Rovnako tak i dieťa sa ľahšie utíši a upokojí. Hovorte so svojím dieťaťom, udržujte s ním očný kontakt, láskajte ho. Nielen že tým poskytnete svojmu dieťaťu dostatočnú pozornosť, ale tiež vám to pomôže pri rozpoznávaní príznakov, že vám môže hroziť uhryznutie.

Ak je vaše dieťa nachladnuté, skúste kojiť vo vzpriamenej polohe, tým kojenie uľahčíte.

Každé dieťa sa môže naučiť, aby nehrýzlo, bez ohľadu na to, ako je malé. Všetko, čo je na to potrebné, je pozitívne upevňovanie a vytrvalosť. Svoje dieťa, keď sa jemne prisáva alebo uvoľňuje bradavku po skončení kojenia, jemným a pozitívnym tónom chváľte.

Čo robiť, keď dieťa hryzie

Okamžite prestaňte dieťa kojiť. Skúste dieťa neodtiahnuť od prsníka (hoci presne taká je inštinktívna reakcia), pretože tak môžete spôsobiť ďalšie zranenie bradavky. Namiesto toho si dieťa pritiahnite bližšie k prsníku, opatrne mu vsuňte prst do kútika úst medzi zuby a potom bradavku vytiahnite. Ak je dieťa stále hladné, urobte v kojení prestávku, ak je už sýte, môžete kojenie ukončiť úplne. Ak uhryznutím došlo k poškodeniu bradavky, je dôležité rýchle použiť vhodný liečebný postup, skôr než sa môže rozvinúť infekcia. Ochladzujte bradavku pomocou ľadu, ktorý pomôže od bolesti. Potom môžete použiť špeciálny obklad pre dojčiace matky, ktorý proces hojenia urýchli. Medzi jednotlivými kojeniami použite ochranný balzam na bradavky, ktorý pokožku upokojí a vyživuje, ale ktorý súčasne zaisťuje aj ochranu pred ďalšou bolesťou.