Kŕmenie dojčiat - Multi-Mam SK


Kŕmenie dojčiat

Keď si svoju malú radosť prinesiete z nemocnice domov, možno sa ocitnete vo víre otázok, pochybností a obáv, ako svojmu dieťaťu správne poskytovať výživu. Kojenie dojčaťa zaberie veľkú časť dňa, a preto je dôležité oboznámiť sa so zásadami a dostupnými informáciami, aby boli vaše prvé dni doma čo najmenej poznamenané stresom.

Čím kŕmiť?

Odborníci na celom svete odporúčajú kojenie, pretože má mimoriadne priaznivé účinky pre matku i dieťa. Nielenže dieťa dostane všetky potrebné živiny a bude dlhšiu dobu chránené pred infekciami, kojenie má pozitívne účinky aj na matku a ponúka skvelú príležitosť na rozvíjanie vzájomného puta matky a novorodenca. Či už kojíte alebo používate náhradu materského mlieka, novorodenec nepotrebuje žiadnu vodu, ovocnú šťavu ani iné tekutiny (obzvlášť nie kravské mlieko, ktoré by dieťa nemalo dostať, kým nedosiahne vek jedného roku). Vaše telo sa prispôsobí potrebám vášho dieťaťa a počas horúcich letných dní bude vaše mlieko o niečo vodovejšie, takže uhasí smäd dieťaťa.

Ako často kŕmiť?

Nie je vhodné zavádzať nejaký prísny časový režim kojenia. Dieťa radšej kojte vždy, keď si všimnete prvé príznaky hladu, napríklad zvýšenú aktivitu, hľadanie prsníka alebo pohyby pier. Plač patrí medzi neskoré príznaky hladu, snažte sa preto rozpoznať skoršie príznaky a dieťaťu včas ponúknuť prsník alebo náhradu materského mlieka. Ako vodidlo vám môže poslúžiť odporúčanie Americkej akadémie pediatrov, ktoré hovorí, že zdraví, donosení novorodenci by mali byť kojení počas každého 24-hodinového obdobia osemkrát až dvanásťkrát. Tomu by zodpovedalo kojenie v odstupe vždy dvoch až troch hodín.

Ako deti rastú a ich žalúdky sa zväčšujú, prirodzene sa predlžujú intervaly medzi kojením a objavuje sa pravidelnejší vzorec kojenia. Počas obdobia výraznejšieho rastu môže byť režim pravidelného kojenia narušený, spravidla ide ale o krátkodobé výkyvy.

Zdroj: http://www.llli.org/faq/frequency.html

Ako veľa kŕmiť?

Zdravému novorodencovi, ktorý pije, ako má, pribúda týždenne asi 170 g telesnej hmotnosti. Mal by tiež mať 6 či viac mokrých plienok za deň. Ak má byť vaše dieťa kojené účinne a dostať mlieko v dostatočnom množstve, je kľúčové, aby bolo správne prisaté. Požiadajte poradkyňu pre kojenie, aby skontrolovala, či sa vaše novorodené dieťa správne prisáva.

Keď dieťa prestane sať, odvráti sa od prsníka či od fľaše, prípadne keď zavrie ústa, je to často znakom, že už je sýte. Počkajte jednu alebo dve minúty a potom to skúste ešte raz. Ak dieťa o kŕmenie nejaví záujem, pravdepodobne má dosť a treba sa pokúsiť o odgrgnutie. Keď je kŕmenie dokončené, dieťa by malo pôsobiť uvoľnene a vaše prsníky by mali byť ľahšie a mäkšie.

Nie je vhodné očakávať, že dieťa vypije každý deň rovnaké množstvo materského mlieka alebo jeho náhrady. Dieťa bude prechádzať obdobiami obzvlášť intenzívneho rastu, kedy sa bude kŕmiť častejšie a dlhšie než obvykle.

Mnoho matiek si robí starosti, či sa ich dieťa kŕmi dosť. Nie je nutné sa týmto stresovať, proste svoje dieťa pozorujte a naučte sa dôverovať svojim inštinktom. Zdravé dieťa, ktoré stále priberá na hmotnosti, má normálne pohyby čriev a dostatočné množstvo mokrých plienok za deň, je dobre živené. Ak vás však niečo znepokojuje alebo sa chcete na čokoľvek spýtať, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára.

Potrebuje novorodenec nejaké doplnky stravy?

Áno. Ak dieťa kojíte, potrebuje počas prvých troch mesiacov vitamín K. Za normálnych okolností zásobuje telo vitamínom K črevná flóra. Pretože črevná flóra dieťaťa ešte nie je riadne rozvinutá, potrebuje dieťa dopĺňať vitamín K. Do náhrad materského mlieka sa vitamín K pridáva. Kontaktujte pôrodnú asistentku, gynekológa či lekára a na doplnky stravy dieťaťa sa spýtajte. Niektorí odborníci odporúčajú doplnky obsahujúce vitamín D, ktorý zvyšuje schopnosť absorpcie minerálov potrebných pre správny vývoj kostí.

Užívajte si to

Kojenie zaberá každý deň nezanedbateľný čas, predovšetkým počas prvých mesiacov. Využívajte tento čas na rozvíjanie puta s dieťaťom, venujte mu pozornosť, užívajte si čas, ktorý trávite spolu. Ani nebudete vedieť ako, ale odrazu bude dieťa veľké a všetky také chvíle sa vám budú zdať nesmierne vzácne.