Laktácia - Multi-Mam SK


Laktácia

Od počatia po pôrod prešlo vaše telo významnými zmenami, ktorých zmyslom bolo zaistiť skvelý domov pre rastúci plod. Vaša úloha živiteľky dieťaťa však pôrodom nekončí. Zmeny v tele matky pokračujú, umožňujú nástup procesu laktácie a zaisťujú živiny a imunologickú ochranu pre novorodenca.

Laktáciou sa označuje proces tvorby mlieka a súčasne aj obdobie, počas ktorého matky koja svoje dieťa. Prsníky sú tvorené prevažne tukovým tkanivom, ktoré obsahuje tiež tzv. mliečne žľazy. V týchto žľazách sa vytvára materské mlieko. Mlieko potom putuje špeciálnymi kanálikmi a následne sa dostáva bradavkou do úst dieťaťa, ktoré tomu napomáha sacími pohybmi.

Proces laktácie

Počas tehotenstva sa vaše prsníky zväčšia, rovnako ako bradavky, ktoré navyše stmavnú. Možno si všimnete aj to, že cievy na prsníkoch budú viditeľnejšie. Po pôrode dieťaťa sa pôsobením hormónu oxytocínu stimulujú maternicové kontrakcie a začne sa proces laktácie. Prvé mlieko, ktoré sa vo vašom tele po pôrode začne vytvárať, sa nazýva mledzivo. Je bohaté na živiny a protilátky, ktoré slúžia na ochranu dieťaťa pred mikróbmi a infekciami.

Po 2 až 5 dňoch sa začne vytvárať skutočné mlieko. Môžete si všimnúť, že sú prsníky odrazu o niekoľko veľkostí väčšie, ťažšie a na dotyk horúcejšie. Tento jav sa označuje ako naliatie prsníkov. Ak sa vaše dieťa riadne kojí, prsníky množstvo tvoreného mlieka prispôsobia a žiadne problémy mať nebudete. Ak sa však dieťa nekojí správnym spôsobom (najčastejším problémom býva nesprávne prisatie), môže sa naliatie prsníkov zmeniť na zápal prsníkovej žľazy, infekciu spôsobenú nahromadením mlieka v prsníkoch. Práve preto je dôležité kojiť dieťa tak často, ako to vyžaduje, a ak to nie je možné, je nutné mlieko odsávať a pomáhať tak prsníky vyprázdňovať.

Laktáciu riadi „dopyt“. Množstvo vytváraného mlieka priamo závisí od množstva mlieka odoberaného počas kojenia. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča skúsiť začať kojiť do hodiny od pôrodu a kojiť dieťa tak, ako to bude vyžadovať, prípadne vždy, keď si u novorodenca všimnete prvé príznaky hladu. V ideálnom prípade by sa malo dieťa výhradne kojiť do 6 mesiacov, kedy je možné začať pomaly zavádzať do stravy príkrmy. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa s kojením pokračovalo v kombinácii s príkrmami až do 2 rokov.

Prínosy kojenia

Materské mlieko obsahuje prevažne vodu, ale tiež cukry, tuky, proteíny, minerály a ďalšie živiny. Všetky tieto zložky poskytujú vášmu dieťaťu všetko, čo potrebuje na vývoj a rast. Protilátky a vitamíny z materského mlieka chránia dieťa tiež proti infekciám, pokiaľ sa jeho imunitný systém natoľko nerozvinie, že môže túto úlohu prevziať.

Medzi ďalšie prínosy patrí nižšie riziko vzniku alergií, astmy, cukrovky a vysokého cholesterolu. Kojené deti bývajú menej často hospitalizované a navštevujú lekára mene ako deti kŕmené náhradou materského mlieka. Existujú tiež štúdie, ktoré tvrdia, že s kojením súvisí aj vyššie IQ.

Kojenie je ale prínosné aj pre matky. Znižuje úroveň stresu, reguluje krvný tlak, znižuje riziko vzniku popôrodných depresií a môže vás chrániť aj pred rakovinou vaječníkov či prsníka.