Mastitída - Multi-Mam SK


Mastitída

Asi 10 % matiek zažije zápal prsníka, tzv. mastitídu. Existujú dva typy mastitídy – neinfekčná a infekčná. Kojenie je naučená zručnosť. Nedokonalá technika môže viesť k tomu, že mlieko zostane v prsníku. A práve to je najčastejšou príčinou mastitídy.

Ďalšie možné príčiny:

  • Upchatý mliekovod. Ak sa prsník pri kojení úplne nevyprázdni, môže sa niektorý mliekovod upchať, čo spôsobí zadržiavanie mlieka a následne môže viesť k infekcii prsníka.
  • Vniknutie baktérií do prsníka. Baktérie, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože a v ústach dieťaťa, sa môžu dostať do mliekovodov prasklinou v koži bradavky, prípadne otvorom mliekovodu. Mlieko, ktoré zostáva v prsníku a nedostáva sa von, tak predstavuje živnú pôdu pre baktérie. Antibakteriálny účinok mlieka pomáha chrániť dieťa pred infekciou.

K mastitíde obvykle dochádza počas prvých 6 mesiacov kojenia a môže spôsobiť dojčiacej matke pocit silnej únavy. V kombinácii so stresom a mimoriadne náročnou starostlivosťou o novorodenca vám môže spôsobiť pocit skutočného vyčerpania. Hoci môže byť mastitída veľmi nepríjemná, jej liečba býva vo väčšine prípadov ľahká.

Ako rozpoznať mastitídu

Príznaky obvykle začínajú v jednom prsníku. Môžete cítiť bolesť, alebo si povšimnete, že je prsník začervenaný, tvrdý, opuchnutý či horúci na dotyk. Ak v prsníku nahmatáte hrudku, pravdepodobne ide o upchatý mliekovod. Tiež môžete zaznamenať príznaky podobné chrípke: horúčku, bolesť hlavy, svalovú bolesť či celkovú únavu.

Ak sa bolesť začne zväčšovať, ak zaznamenáte zväčšené uzliny na krku alebo v podpazuší, prípadne keď dostanete horúčku, poraďte sa o vhodnej liečbe s lekárom.

Čo je príčinou mastitídy?

Mastitída je často komplikáciou, ku ktorej dôjde pri naliatí prsníkov, kedy dochádza k hromadeniu materského mlieka v prsníku. Často k tomu dochádza počas prvých týždňov po pôrode, keď sa dieťa kojeniu ešte učí, prípadne keď niektoré kojenia preskočíte, napríklad v dobe, keď nastupujete späť do práce alebo cestujete. Chybné prisatie je veľmi častou príčinou naliatia prsníkov a následne mastitídy, a preto treba zaistiť, aby bola vaša bradavka v ústach dieťaťa umiestnená správne. Veďte dieťa k tomu, aby pri kojení prsník vždy úplne vyprázdnilo, pretože sa tým dá predchádzať hromadeniu mlieka. Nové kojenie začínajte prsníkom, ktorým predchádzajúce kojenie končilo, tým dosiahnete, že sa prsník úplne vyprázdni.

Nezavádzajte nepružný režim kojenia s dlhými pauzami medzi kojeniami, počas ktorých môže dochádzať k hromadeniu mlieka, vďaka čomu sa môže rozvinúť zápal prsníkového tkaniva. Namiesto toho kojte dieťa vždy, keď zaznamenáte prvé príznaky hladu (zvýšená aktivita, hľadanie prsníka alebo pohyby pier). Správne postupy pri kojení môžu fungovať ako takmer zázračná ochrana pred mastitídou a ďalšími nepríjemnosťami, ako sú napríklad bolestivé bradavky.

Popraskaná pokožka na bradavkách predstavuje bránu otvorenú rôznym mikróbom. Práve touto cestou môžu baktérie či kvasinky preniknúť do prsníkového tkaniva a spôsobiť infekciu. Správne prisatie umožní dieťaťu sa kojiť, bez toho, aby vám tým pôsobilo bolesť. Ak však už popraskané či bolestivé bradavky máte, skúste použiť prsníkové obklady, ktoré môžu proces hojenia urýchliť.

Mastitídu môže tiež spôsobiť akýkoľvek vytrvalý tlak na prsníky. To znamená, že príčinou zápalu môže byť tiež podprsenka pre dojčiace matky, ktorá vám nesedí dobre, príliš tesný odev, bezpečnostný pás, prípadne spanie v polohe na bruchu.

Ďalšou potenciálnou príčinou mastitídy môže byť ponúkanie cumlíka či fľaše dieťaťu v dobe, keď ešte nie je návyk na kojenie riadne upevnený. Ak dáte dieťaťu cumlík príliš skoro, môžete tým dieťa zmiasť a hrozí, že bude potom bradavku odmietať, čo by vznikajúci návyk na kojenie narušilo.

Ako mastitídu liečiť

Váš lekár vám pravdepodobne predpíše antibiotiká, ktoré obvykle bývajú veľmi účinné, ak ide o infekciu, ale môžete urobiť aj ďalšie veci, ktoré vám prinesú určitú úľavu a urýchlia uzdravenie.

Počas mastitídy neprestávajte s kojením. Pre vaše dieťa nebude kojenie nijako škodlivé a môže pomôcť uvoľniť tlak v zapálených prsníkoch. Pred kojením položte na postihnutý prsník na dobu 10 až 15 minút teplú žinku. Tým pomôžete uvoľniť tkanivo prsníka a umožníte lepší tok mlieka. Lepšiemu prúdeniu mlieka napomôže aj jemná masáž pred kojením a počas neho.

Ak potrebujete liek na úľavu od bolesti, požiadajte oň lekára.