Naliatie prsníkov - Multi-Mam SK


Naliatie prsníkov

Po narodení dieťaťa sa v prsníkoch začne tvoriť mledzivo, kvapalina obsahujúca živiny a protilátky, ktoré chránia novorodenca pred infekciami. O dva až päť dní neskôr sa v prsníkoch začne tvoriť mlieko. Prsníky môžu oťažieť, naliať sa a byť horúce. Tento stav sa označuje ako naliatie prsníkov. Bežne môže trvať od niekoľkých dní po niekoľko týždňov. Ak sa materské mlieko, ktoré sa tvorí vo zvýšenej miere, neodsáva, či už kojením alebo pomocou odsávačky, môžu prsníky začať bolieť, stvrdnúť a pôsobiť ťažkosti ako matke, tak dieťaťu, pretože kojenie je potom ťažšie.

K naliatiu prsníkov obvykle dochádza počas prvých dní po pôrode, ale rovnako tak k nemu môže dôjsť, keď máte zavedenú určitú pravidelnosť kojenia a dôjde z akéhokoľvek dôvodu k vynechaniu niektorého kojenia, napríklad kvôli náhlemu prerušeniu kojenia alebo keď dieťa začne piť výrazne menej než obvykle. Najčastejším vinníkom je nesprávne prisatie. V takom prípade dochádza k tomu, že dieťa sa nedokáže riadne kojiť, a vaše prsníky môžu byť preplnené mliekom.

Tvrdé bradavky môžu tiež dieťaťu sťažovať prisatie. To potom môže viesť k tomu, že sa bude snažiť prisať o to usilovnejšie, čo môže byť ďalšou príčinou popraskaných a boľavých bradaviek. Niektoré matky sa môžu rozhodnúť vynechať jedno alebo dve kojenia a snažia sa dať bradavkám šancu na regeneráciu, ale tento postup vedie len k ďalšiemu zhoršeniu naliatia prsníkov. Dlhšie trvajúce naliatie prsníkov môže viesť k zníženiu tvorby mlieka, prípadne sa môže vyvinúť infekcia, zápal prsníkovej žľazy.

Ako rozpoznať naliatie prsníkov

Medzi obvyklé príznaky patria:

  • Pevné, opuchnuté a bolestivé prsníky, často začervenané, horúce na dotyk; v prsníkoch je možné nahmatať hrudky
  • Pevné a sploštené bradavky
  • Opuchy a citlivosť v oblasti podpazušných jamiek
  • Mierne zvýšená teplota alebo príznaky podobné chrípke (v takom prípade však navštívte lekára)

Prevencia

V ideálnom prípade by malo byť možné začať dieťa kojiť počas niekoľkých hodín po pôrode. Kojte dieťa v intervale 1 až 3 hodín, prípadne vždy, keď si všimnete prvé príznaky hladu. Novorodené dojča môže prejavovať hlad nepokojom, hľadaním prsníka alebo pohybmi pier. Porozprávajte sa s poradkyňou pre kojenie a uistite sa, že je dieťa správne prisaté. To môže byť nesmierne dôležité, o. i. pre vašu ochranu pred rôznymi problémami, napríklad naliatím prsníkov či bolestivosťou bradaviek. Ak je potrebné vynechať niektoré kojenie, mlieko odsajte (môžete ho skladovať v mrazničke a môže sa použiť, keď budete v práci alebo na cestách). Počas kojenia sa snažte najprv jeden prsník úplne vyprázdniť a až potom ponúknuť druhý prsník. Nové kojenie začínajte prsníkom, ktorým končilo predchádzajúce kojenie. Odstavenie, až nastane jeho čas, by malo prebiehať postupne. Náhle prerušenie kojenia môže spôsobiť, že budete mať prsníky plné mlieka, čo povedie k bolestivému naliatiu prsníkov a k zápalu prsníkovej žľazy.

Liečba

Ak trpíte naliatím prsníkov, skúste kojiť dieťa čo najčastejšie. Teplým obkladom pred kojením môžete prsníky zmäkčiť, čo umožní z nich odsať viac mlieka. S bolesťou a opuchom pomôže paracetamol. Ak sú prsníky aj tak bolestivé a opuchnuté aj po kojení, skúste aplikovať studené obklady. Môžete použiť namočený uterák alebo prsníkový obklad, ktorý obsahuje upokojujúce zložky. Ten súčasne jemnej pokožke okolo bradaviek dodá živiny a pomáha predchádzať popraskaniu bradaviek. Tiež jemná masáž prsníka pred kojením a počas neho môže pomôcť lepšiemu toku mlieka. Vaše dieťa môže mať problém sa správne prisať kvôli tvrdým bradavkám. Keď najprv trochu mlieka odsajete, môžete mu to uľahčiť.

Keď nekojíte, skúste odsávať mlieko rukou alebo pomocou odsávačky materského mlieka. Určitú úľavu vám môže zaistiť aj podprsenka pre dojčiace matky, ktorá vám dobre padne a poskytuje dostatočnú oporu.

Ak žiadna z týchto metód nepomáha a vaše prsníky sú stále naliate, poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom.