Odsávanie materského mlieka - Multi-Mam SK


Odsávanie materského mlieka

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre odsávanie materského mlieka. Patrí medzi ne napríklad:

  • Vytvorenie rezervy, vďaka ktorej môže dieťa dostať materské mlieko v dobe, keď ste v práci alebo cestujete
  • Stimulácia tvorby mlieka v dobe, keď má vaše dieťa menšiu chuť do jedla
  • Dieťa sa narodilo nedonosené alebo má problémy so správnym prisatím
  • Prevencia či liečba naliatia prsníka, mastitídy alebo upchatého mliekovodu
  • V procese odstavovania sa snažíte uľaviť tlaku v prsníkoch

Odsávanie mlieka vám zaistí určitú slobodu, pretože znamená, že nemusíte byť k dispozícii pri každom kŕmení. Môžete sa tak napríklad vrátiť do práce alebo si počas dňa vyhradiť určitý čas pre seba. Pamätajte však, že nie je vhodné ponúkať dieťaťu fľašu, kým nie je na kojenie riadne zvyknuté. V opačnom prípade môžete dieťa zmiasť a hrozí, že bude prsník odmietať.

Ako často a kedy odsávať?

Ak kojíte a vaším dôvodom je nachystať si mlieko na dobu, keď nebudete k dispozícii, je najvhodnejšou dobou na odsávanie ráno, kedy je množstvo mlieka najväčšie. Vyčkajte s odsávaním hodinu po kojení. Tým poskytnete mliečnym žľazám dostatok času, aby vytvorili mlieko pre ďalšie jedlo.

Ak je dôvodom pre odsávanie prevencia naliatia prsníkov, snažte sa, aby odsávanie zodpovedalo režimu kojenia. Dlhé prestávky medzi kojením či odsávaním môžu viesť k hromadeniu mlieka a vzniku zápalu.

Metódy odsávania materského mlieka

Existujú dve možnosti: odsávanie pomocou odsávačky a odstriekanie rukami.

Odsávačky môžu byť ručné alebo elektrické, hlavný rozdiel medzi nimi je jednoduchosť používania a doba, akú odsávaním strávite. Plne automatické odsávačky umožňujú zaoberať sa pri odsávaní niečím iným a celý úkon zaberie len 10 až 15 minút, zatiaľ čo ručné odsávačky vyžadujú viac času aj vašej energie (počítajte tak so 45 minútami). Samozrejme je tu aj cenový rozdiel, takže pri výbere odsávačky mlieka vychádzajte z toho, aké máte priority. Ak plánujete odsávať mlieko denne, možno by bolo vhodnejšie investovať do kvalitnej automatickej odsávačky, ktorá vám ušetrí čas aj sily. Na druhej strane, ak plánujete odsávať len občas, ručná odsávačka môže stačiť.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, je potrebné vybrať správnu veľkosť prsného nadstavca. Tiež treba nadstavec správne umiestňovať, aby vám nespôsoboval žiadne nepríjemnosti. Odsávanie môže byť spočiatku trochu nepríjemné kvôli pocitu silného satia, nemalo by však bolieť.

Ďalšou možnosťou je potom ručné odstriekanie. Táto metóda je časovo náročná, takže nie je praktická pre každodenné použitie, ak však potrebujete mlieko odstreknúť len občas, stojí za to ju vyskúšať, len treba postupovať správne. Požiadajte poradkyňu pre kojenie, aby vám správnu techniku ukázala, prípadne postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

Umiestnite palec nad bradavku a ukazovák a prostredník pod bradavku. Ruka by mala byť v tvare písmena C, ale nemala by prekrývať prsník, stláčať ho ani ťahať za bradavku. Bez toho, aby sa prsty vzďaľovali od seba, zatlačte priamo proti hrudníku a potom prsty súčasne pritlačte k sebe a pohybujte nimi smerom vpred. Tento pohyb masíruje mliekovody a vytláča mlieko smerom k bradavke. Rukou otáčajte okolo prsníka, aby ste uvoľnili aj ďalšie miesta, v ktorých sa nachádza mlieko. Tie sú rozmiestnené v celom tkanive prsníka. Opakujte tak dlho, kým nemáte pocit, že je prsník ľahký.

Ak nemáte pri odstriekavaní mlieka v blízkosti svoje dieťa, môže pomôcť, keď začujete jeho hlas z telefónu, prípadne keď dieťa uvidíte na videu či na fotografiách. Keď uvidíte tvár dieťaťa alebo začujete jeho hlas, môže vám to pomôcť k aktivácii ejekčného reflexu, skúste teda rôzne techniky a nezabudnite sa uvoľniť.

Skladovanie materského mlieka

Medzi vhodné spôsoby skladovania čerstvo odsatého materského mlieka patrí napríklad plastová alebo sklenená fľaška s bezpečným uzáverom, ktorý zaistí čerstvosť mlieka, prípadne plastové vrecká na skladovanie mlieka. Plastové vrecká sa môžu použiť aj na zmrazenie mlieka, ak je to potrebné. Hneď po odsávaní mlieko uložte do chladničky, takto ho môžete skladovať v zadnej časti chladničky (pri teplote 4 °C) až päť dní. Ak sa rozhodnete mlieko zmraziť na neskoršie použitie, pamätajte, že zmrazením sa zničia protilátky v materskom mlieku, ale jeho výživová hodnota inak zostane rovnaká. Zmrazené mlieko je možné v mrazničke pri teplote -20 °C skladovať až 12 mesiacov, v záujme jeho najvyššej kvality a čerstvosti však mlieko spotrebujte do 3 mesiacov. Pamätajte, že je dôležité na nádoby pred ich uložením vyznačiť dátumy.

Ako ohrievať mlieko

Ak máte zmrazené mlieko, treba ho najprv rozmraziť. Nechajte ho cez noc v chladničke, prípadne ho na nejakú dobu vložte pod chladnú tečúcu vodu. Po rozmrazení treba mlieko uchovávať v chladničke a spotrebovať do 24 hodín. Bez ohľadu na to, či bolo mlieko v mrazničke alebo v chladničke, treba ho ponúkať dieťaťu zahriate na správnu teplotu. Vložte mlieko pod teplú tečúcu vodu na niekoľko minút, prípadne dajte na sporák hrniec s vodou a do vody vložte nádobu s mliekom. Neohrievajte mlieko priamo v hrnci a neprevárajte ho. Stačí ho ohriať na teplotu, v akej ho bude vaše dieťa piť. Tiež nie je vhodné mlieko ohrievať v mikrovlnnej rúre, pretože tento postup môže mlieko pripraviť o niektoré výživové charakteristiky materského mlieka.