Odstavenie - Multi-Mam SK


Odstavenie

Skôr či neskôr u každého dojčaťa nastane čas na odstavenie. Rozhodnutie, kedy je správny čas prestať s kojením, je na vás a na vašom dieťati. Relevantné inštitúcie ako Svetová zdravotnícka organizácia alebo Americká pediatrická akadémia odporúčajú, aby boli deti kojené prinajmenšom do jedného roka. Môžete sa rozhodnúť pre odstavenie v závislosti od osobných potrieb, prípadne môžete nechať svoje dieťa, aby samé dalo najavo, kedy bude k tomuto kroku pripravené. Či už budete postupovať tak či onak, nenechajte na seba pri rozhodovaní pôsobiť tlak prostredia či očakávania rodiny a priateľov.

Čo sa týka odstavenia, je možné, že budete zažívať zmiešané emócie. Kojenie vám umožňuje stráviť s dieťaťom pokojné chvíle, počas ktorých sa rozvíja vaše vzájomné puto a kedy môžete dieťa láskať, preto môže byť vidina odstavenia sprevádzaná obavami, aby sa toto spojenie s odstavením nestratilo. Odstavenie znamená len to, že vaše dieťa začne do značnej miery jesť rovnakú potravu, ako jete vy, ale na udržanie silného emočného puta budete mať mnoho ďalších spôsobov. Nejaký čas sa každý deň venujte len svojmu dieťaťu, či už by šlo o hru, čítanie knihy alebo len láskanie. Pomôžete tak obom prejsť prechodovým obdobím, bez toho aby u niektorého z vás vznikali pocity neistoty. Nepodliehajte však žiadostiam dieťaťa o ďalšie kojenie. Skôr sa snažte dodržiavať svoje rozhodnutie a plán.

Kedy začať s odstavením

Existujú dve rozšírené metódy, ktoré vám môžu pomôcť určiť, kedy nastala správna chvíľa pre vás a vaše dieťa. Ako sme už uviedli vyššie, môžete nechať rozhodnúť o odstavení dieťa. Pozorujte, kedy začne strácať záujem o kojenie, spravidla to býva 4 až 6 mesiacov potom, ako začnete do stravy zavádzať príkrmy. Na druhej strane aj vy môžete mať pocit, že nastal čas ukončiť kojenie, či už z dôvodu vášho nástupu do práce alebo preto, že vám to hovorí nejaký vnútorný pocit. V takom prípade treba počítať s tým, že bude proces vyžadovať o niečo viac času, úsilia a trpezlivosti, pretože by mal prebiehať postupne.

Existujú dôvody, ktoré môžu ospravedlňovať, že odstavenie o mesiac či dva odložíte. Ak je dieťa choré, bolo by vhodné vyčkať, kým sa nevylieči. Tiež platí, že keď vaše dieťa prechádza inou významnou životnou zmenou, napríklad sa sťahujete alebo prichádza na svet súrodenec, nie je vhodné spôsobovať mu ešte ďalší stres tým, že začnete s odstavovaním.

Tipy týkajúce sa odstavovania

Predovšetkým začnite postupne a s celým procesom sa neponáhľajte. Predídete tým naliatiu prsníkov a vzniku mastitídy, pretože doprajete prsníkom dostatok času na to, aby si zvykli na nižšiu spotrebu mlieka. Pomôžete tým však aj dieťaťu, aby si zvyklo na postupnú redukciu kojenia.

Proces môžete začať tak, že vynecháte kojenie a ponúknete dieťaťu namiesto prsníka fľašu. Takto postupujte niekoľko týždňov. Keď si dieťa zvykne, skúste vynechať ďalšie kojenie. Iná metóda radí skracovať dobu kojenia tým, že po ňom ponúknete dieťaťu nejaký príkrm. Po čase mu skúste ponúknuť príkrm pred kojením, tým sa zníži jeho chuť na materské mlieko. Tiež môžete skúsiť predlžovať interval medzi kojeniami vždy o 10 až 15 minút (tento postup býva obzvlášť účinný pri večernom kojení, prípadne keď dieťa kojíte len niekoľkokrát denne).

Ak máte problém s vynechaním večerného kojenia pred spaním, požiadajte partnera, aby ukladal dieťa on, zatiaľ čo vy budete v inej miestnosti alebo vôbec nebudete doma. Dieťa to môže zvládnuť lepšie, keď nebudete na dosah.