Príčiny bolesti pri dojčení - Multi-Mam SK


Príčiny bolesti pri kojení

Mnoho matiek sa domnieva, že bolesť počas prvých niekoľkých dní kojenia je normálna. Vám a vášmu dieťaťu môže nájdenie ideálnej pozície, ktorá dieťaťu umožní riadne prisatie, nejakú dobu trvať. Napriek tomu platí, že ak budete bolesť pri kojení ignorovať, môžete si privodiť poranenie bradaviek, ktoré vás potom budú bolieť. Bolestivé bradavky povedú k tomu, že celé kojenie pre vás bude veľmi nepríjemné. Keď potom niektoré kojenia začnete vynechávať, môže dôjsť k bolestivému naliatiu prsníkov a vzniku mastitídy. Kvôli nižšej spotrebe mlieka sa tiež môže znížiť jeho tvorba. Práve preto je veľmi dôležité určiť, prečo presne vás kojenie bolí, a niečo s tým urobiť.

Bolestivé popraskané bradavky

Najčastejším dôvodom bolesti pri kojení býva nesprávne prisatie. Keď je dieťa prisaté správne, má v ústach celú bradavku i dvorec. Sacie pohyby sú potom účinné a kojenie je šetrné aj k vašim bradavkám. Ak sa nedosiahne správne prisatie, dieťa saje priamo bradavku, čo spôsobuje bolesť a poranenie kože bradavky.

Ak sa naučíte správnemu prisatiu už v ranej fáze, umožní vám to užívať si bezbolestné kojenie a predídete problémom s bradavkami. Ak však už máte bradavky boľavé, môžete si od bolesti uľaviť prikladaním studených obkladov, prípadne priamo prsníkových obkladov impregnovaných vyživujúcimi látkami, ktoré podporujú hojenie.

Ak je zdrojom bolesti nesprávne prisatie, porozprávajte sa s poradkyňou pre kojenie, ktorá vám môže s experimentmi a nájdením správnej polohy pomôcť./p>

Vaše dieťa má krátku podjazykovú uzdičku

Ak má dieťa problémy s prisatím, nemusí to nutne znamenať, že problém spočíva v nesprávnej polohe pri kojení. Pre dieťa môže byť veľmi ťažké sa správne kojiť aj v prípade, že má krátku podjazykovú uzdičku. Stav, kedy má dieťa krátku podjazykovú uzdičku, označujú lekári ako ankyloglosia. Problém spočíva v tom, že uzdička (tkanivo spájajúce spodnú časť jazyka s ústnou dutinou) je príliš krátka a tesná, vďaka čomu obmedzuje možnosti pohybu jazyka. Ak si myslíte, že by toto mohol byť váš prípad, nechajte dieťa vyšetriť lekárom, pretože tento problém je možné vyriešiť jednoduchým zákrokom: v tkanive, ktoré drží jazyk dolu (uzdička), sa urobí drobný rez. Len čo je jazyk dieťaťa voľný, aby sa mohol hýbať ako treba, obvykle zaznamenáte obrovské zlepšenie.

Kvasinková infekcia bradavky

Ak medzi kojeniami cítite ostrú bolesť v bradavkách, ktoré sú začervenané a lesklé, je možné, že trpíte kvasinkovou infekciou. Infekcia sa potom môže objaviť aj v ústach dieťaťa, kde sa dajú nájsť biele škvrnky na jazyku alebo na podnebí. Správnu diagnózu by mal určiť lekár. Pravdepodobne predpíše liečbu antimykotikami.

Mastitída

Príznaky sa obvykle objavujú len v jednom prsníku. Prsník môže byť bolestivý, opuchnutý, začervenaný a horúci na dotyk. Niekedy môžete mať pri tejto chorobe aj horúčku. Mastitída sa obvykle vyvinie ako komplikácia pri naliatí prsníkov alebo upchatí mliekovodu, keď sa do prsníka dostanú baktérie, ktoré spôsobia infekciu. Počiatočná liečba zahŕňa teplé obklady, jemnú masáž pred kojením a počas neho, čo najčastejšie kojenie. Ak sa príznaky počas 24 hodín nezlepšia, treba vyhľadať pomoc lekára.

Upchaté mliekovody

Ak zaznamenáte v jednom prsníku boľavé miesto alebo prstami nahmatáte zatvrdlinu, môže ísť o zablokovaný mliekovod. Tento problém spôsobuje nahromadené mlieko. Obvykle k tomu dochádza z dôvodu príliš veľkého tlaku na prsník, napr. vám správne nesedí podprsenka pre dojčiace matky. Ak idete ďaleko autom, môže mať rovnaký účinok aj bezpečnostný pás. Podobne ako v prípade mastitídy môžu pomôcť teplé obklady, masáž prsníka a hodne kojenia.