Reflux - Multi-Mam SK


Reflux

Možno si všimnete, že vaše dieťa počas kojenia alebo tesne po ňom „vracká“ trochu mlieka. Ide o normálny jav, tzv. reflux, ktorý vo väčšine prípadov nepredstavuje nič, čo by vám malo robiť starosti. Reflux sa prejaví vždy, keď dieťa zhltne viac mlieka, než jeho drobný pažerák dokáže prijať. Prebytočné mlieko sa tak dostane späť do úst. štatistiky hovoria, že u 50 % novorodencov sa reflux prejavuje denne, ale väčšina detí z týchto ťažkostí postupne do jedného roku vyrastie. Prejavy refluxu môžu mať ako deti kojené, tak deti kŕmené z fľaše.

Reflux môže v tomto prípade prebiehať aj nepozorovane, dieťa nemusí mlieko, ktoré sa mu dostalo do úst, vypľuť, ale môže ho prehltnúť. Ak si všimnete, že dieťa hltá aj potom, čo kŕmenie už skončilo, môže to byť príznak nepozorovaného refluxu.

Pravdepodobnosť, že sa reflux prejaví, sa zvyšuje, ak je dieťa veľmi hladné a začne sa kojiť rýchle, ak máte prsníky preplnené mliekom alebo ak dieťa prehltne príliš mnoho vzduchu, pretože bradavku často púšťa.

V niektorých prípadoch môže byť reflux príznakom aj ďalších stavov, napríklad intolerancie na kravské mlieko alebo choroby označovanej ako gastroezofagálny reflux. Ak však dieťa vytrvale priberá na hmotnosti a nevykazuje iné príznaky ťažkostí, je pravdepodobné, že reflux bude spôsobovať mierne problémy len vám, pretože vyžaduje nejaké to upratovanie alebo umývanie, žiadny zdravotný problém však nepredstavuje.

Ak sa reflux prejavuje niekoľkokrát denne alebo ak je sprevádzaný ďalšími príznakmi, napríklad vracaním, ťažkosťami s prehĺtaním, podráždenosťou, vytrvalým plačom, zvracaním zelenkastého alebo žltkastého obsahu žalúdka, ak dieťa prehýba pri kŕmení chrbát alebo nepriberá na hmotnosti, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako pomôcť dieťaťu s refluxom

Všeobecné odporúčania, ktoré by mali znížiť ťažkosti spôsobované refluxom:

  • Kŕmenie dieťaťa tak, že ho držíte zvisle
  • Odgrgnutie dieťaťa po každom kŕmení
  • Držanie dieťaťa po kojení asi 20 minút v zvislej polohe
  • Vyhýbanie sa dlhým pauzám medzi kojeniami, čím sa má predchádzať tomu, aby sa vaše dieťa kojilo príliš hltavo
  • Ak dieťa kŕmite z fľaše, zaistite, aby otvor v cumlíku nebol príliš veľký, pretože by tak dochádzalo k príliš rýchlemu toku príliš veľkého množstva mlieka
  • Podloženie matraca na mieste, kde má dieťa hlavičku – ak bude mať hlavu o niečo vyššie než nohy, môže to pomôcť predchádzať

Ak vaše dieťa trpí vážnejšími prejavmi refluxu, môže lekár odporučiť niektorý z bežných postupov, ako dosiahnuť úľavu od tohto problému. Prvým krokom je kontrola, či nemá dieťa alergiu na kravské mlieko. Skúste zo stravy dieťaťa vylúčiť mlieko a mliečne výrobky, napríklad syry či jogurty, a sledujte, či dôjde k nejakej zmene. Ak sa ukáže, že proteín z kravského mlieka nie je príčinou refluxu, môže lekár odporučiť použitie detského antacidu, ktorý pomôže neutralizovať kyselinu v žalúdku, ktorá môže spôsobovať bolesť a podráždenie hrdla. Prípadne môže lekár navrhnúť používať odsávané materské mlieko (alebo náhradu mlieka) so zahusťovadlom. Použitie zahusťovadiel ako prostriedku proti refluxu je starý recept, ktorý nie je príliš podporený vedeckými dôkazmi, a preto sa pred skúšaním týchto metód poraďte s lekárom.