Starostlivosť o bradavky - Multi-Mam SK


Starostlivosť o bradavky

Na kojenie si treba nejakú dobu zvykať. Prvotný pocit môže byť nezvyčajný a mierne nepohodlný. Zvyknúť si je však možné veľmi rýchlo, bolesť by sa pri kojení nemala objavovať vôbec. Bolesť obvykle znamená, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšou príčinou bolesti býva nesprávna poloha pri kojení. Zostavili sme zoznam všeobecných pokynov týkajúcich sa starostlivosti o prsníky a bradavky, ktoré by vám mali napomôcť k tomu, aby pre vás bolo kojenie potešením a nebolelo.

Ako sa starať o prsníky a bradavky počas kojenia

Všeobecné hygienické odporúčania sú pomerne jasné, malo by stačiť pri sprchovaní umývať prsníky teplou vodou. Vyhýbajte sa používaniu sprchových gélov, pien do kúpeľa či mydiel obsahujúcich čistiace prostriedky na prsníky a bradavky, pretože tieto výrobky vysušujú pokožku tým, že odstraňujú z povrchu kože prirodzené oleje, a môžu tak spôsobovať praskanie a podráždenie. Po sprchovaní či kojení nechajte bradavky oschnúť na vzduchu.

Je vhodné zvyknúť si po kojení vytlačiť pár kvapiek mlieka a rozotrieť ich po bradavkách. Tiež môžete použiť balzam na bradavky, ktorý koži dodáva živiny a chráni bradavky pred poškodením. Pri vyberaní balzamu na bradavky sa uistite, že balzam nie je potrebné pred kojením zmývať a že je balzam v prípade prehltnutia pre dieťa bezpečný. Umývaním prsníkov pred kojením sa spôsobuje ich vysušovanie a sú viac vystavené ťahaniu a potenciálnemu poškodeniu, takže skutočnosť, že môžete balzam ponechať na prsníku aj počas kojenia, prináša ďalšiu ochranu (že je tak navyše všetko ľahšie, netreba zdôrazňovať).

Nepoužívajte podprsenky pre dojčiace matky, ktoré majú nepriedušné syntetické vložky. Tieto materiály bránia koži dýchať a môžu v skutočnosti vytvárať dokonalú živnú pôdu pre mikróby, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Prsníkové vložky pravidelne meňte, pretože inak vám hrozí, že nakoniec strávite dlhý čas s vlhkými prsníkovými vložkami.

Čo robiť v prípade, že máte bolestivé bradavky?

Predovšetkým platí, že ak počas kojenia zažívate bolesť, neváhajte požiadať o radu poradkyňu zaoberajúcu sa kojením alebo svojho lekára. Správne prisatie už od začiatku pomôže predchádzať nepríjemnostiam, takže ak máte akékoľvek otázky či obavy, pýtajte sa.

Ak už máte bradavky bolestivé, zvážte použitie prsníkových obkladov, ktoré proces hojenia urýchľujú. Ak je bolesť silná, môžu určitú úľavu priniesť studené obklady, ale nedávajte ľad priamo na pokožku. Ak je bolesť veľmi silná, môžete mlieko odsávať v súlade s navyknutým režimom kojenia, čo môže pomôcť predchádzať vzniku mastitídy. Mlieko, ktoré odsajete, môžete samozrejme dieťaťu ponúknuť. Je na vás, či budete mlieko z prsníka odstriekavať ručne alebo pomocou odsávačky. Najlepšie je spýtať sa poradkyne pre kojenie, ktorá vám pomôže sa správne rozhodnúť.

Niekedy môže byť príčinou bolesti bradaviek kvasinková infekcia. V tomto prípade sa poraďte s lekárom o vhodnej liečbe pre vás i vaše dieťa, pretože je dosť možné, že dieťa bude mať kvasinkovú infekciu v ústach.

Ak prsníky bolia, ponúknite dieťaťu najprv ten, ktorý bolí menej, počiatočné prisatie je najsilnejšie, a preto by pri ňom mohol prsník bolieť najviac. Po chvíli kojenia už dieťa nebude tak horlivé a prisatie bude slabšie. Tiež experimentujte s rôznymi polohami pri kojení. Zistite, čo vyhovuje vám a vášmu dieťaťu najlepšie, a pre kojenie si nájdite pokojné prostredie, kde nebude dieťa nič vyrušovať, kde sa bude môcť uvoľniť a na kojenie sústrediť. Aj to môže pomôcť predísť príležitostnému zahryznutiu do bradavky.