Ťažkosti s prisatím - Multi-Mam SK


Ťažkosti s prisatím

Pre úspešné a bezbolestné kojenie je nevyhnutné správne prisatie. Výraz prisatie označuje postup, ktorým vaše dieťa berie bradavku a celý dvorec do úst. Keď je dieťa správne prisaté, znamená to, že môže sať dostatočné množstvo mlieka a že bradavky sú chránené pred bolestivosťou a popraskaním. Nesprávne prisatie môže mať za následok napríklad zníženú tvorbu materského mlieka alebo dieťa nebude priberať na hmotnosti tak rýchlo, ako by bolo vhodné. Problémy s prisávaním sú časté a veľmi obvyklé. Je nesmierne dôležité čo najskôr správne začať (najlepšie už počas prvej hodiny po pôrode) a akékoľvek problémy, ktoré sa objavia, priebežne riešiť.

Ako rozpoznať správne prisatie

Keď je dieťa správne prisaté, má v ústach celú bradavku i dvorec, pričom bradavka sa nachádza v zadnej časti úst dieťaťa. Jazyk dieťaťa zakrýva spodné zuby, čím chráni bradavku pred rizikom poranenia. Práve z tohto dôvodu sa dá konštatovať, že aj keď môže byť kojenie najprv mierne nepohodlné, ak sa dosiahne správne prisatie, nemalo by vám prinášať bolesť.

Medzi ďalšie znaky správneho prisatia patrí pocit mierneho ťahania v prsníku a ďalej to, že môžete pozorovať, ako dieťa prehĺta mlieko. Okrem toho platí, že ak netrpíte bolesťami a dieťa stále priberá na hmotnosti, je pravdepodobné, že máte kojenie pod kontrolou.

V prípade nesprávneho prisatia je potrebné kojenie prerušiť. Jemne zasuňte svoj prst dieťaťu medzi pery do kútika úst a vytvorte určitý priestor pre vybratie bradavky. Keď je prisatie prerušené, skúste to znovu.

Ako pomôcť dieťaťu správne sa prisať

Kojenie určitý čas trvá, najprv je teda nutné zaistiť, aby ste boli v správnej polohe vy. Môžete si sadnúť a oprieť sa, môžete si ľahnúť. Záleží na tom, čo vám lepšie vyhovuje. Pripravte si niekoľko podušiek ako podperu chrbta, hlavy, prípadne si ich môžete vložiť medzi kolená. Ak je to možné, kojte v zatemnenej tichej miestnosti, kde je minimum rušivých podnetov. Tým napomôžete sebe i svojmu dieťaťu uvoľniť sa a kojenie uľahčíte. Vaše dieťa by sa však nemalo uvoľniť tak intenzívne, aby zaspalo. V takom prípade dieťa jemne prebuďte, dotknite sa jeho chodidla alebo mu pohnite nôžkou.

Existuje niekoľko spôsobov držania dieťaťa, ktoré napomáhajú správnemu prisatiu. Hojdajte dieťa, ležiace pred vami, v náručí, pridržiavajte ho pod pažou ako ragbyovú loptu, alebo nechajte dieťa ležať vedľa seba na posteli. Nech už využívate akúkoľvek polohu, pokyny sú rovnaké. Hlavičkou a telíčkom by malo byť dieťa natočené smerom k vášmu prsníku. Pritiahnite si ho tesne k telu. Hlavička dieťaťa by mala byť na rovnakej úrovni ako bradavka, aby sa nemuselo napínať, keď chce na bradavku dosiahnuť.

Potom vezmite prsník do rúk a mierne ho stlačte, aby z neho vyšlo niekoľko kvapiek mlieka. Materské mlieko predstavuje vynikajúci prostriedok, ktorý chráni bradavku pred poškodením a popraskaním, mlieko ale slúži dieťaťu aj ako signál, aby otvorilo ústa a bradavku prijalo. Rukou nasmerujte bradavku do zadnej časti úst dieťaťa, a kým dieťa okolo bradavky zavrie ústa, pritiahnite si ho ešte o niečo bližšie. Bradu by malo mať dieťa pritlačenú k prsníku, nos by malo mať mierne odtiahnutý, aby mohlo bez problémov dýchať.

Ak máte s prisatím problémy, neváhajte požiadať o pomoc. Porozprávajte sa s lekárom, poradkyňou pre kojenie, priateľkou alebo príbuznou so skúsenosťami s kojením.