Tipy týkajúce sa dojčenia - Multi-Mam SK


Tipy týkajúce sa kojenia

Kojenie je veľmi prínosné, a to ako pre matku, tak pre dieťa. A to nie je všetko. Kojenie ponúka tiež nádhernú príležitosť na rozvíjanie vzájomného vzťahu a čas na láskanie. Niekedy však môže byť kojenie aj náročné, predovšetkým v prvých dňoch. Každá matka je iná, každé dieťa je iné. Pri troche experimentovania určite prídete na to, ako to urobiť, aby pre vás pre oboch bolo kojenie potešením. Nasledujúce tipy týkajúce sa kojenia vám môžu byť pri tomto hľadaní užitočné:

 • Kojenie vám síce spočiatku môže prinášať určité nepríjemné pocity, ale nemalo by ísť o bolesť. Ak zažívate bolesť, je možné, že sa vaše dieťa neprisáva správne. Správna pozícia sa dosiahla, keď má dieťa v ústach nielen bradavku, ale celý dvorec, bradu má pritlačenú k prsníku a má voľný nos. V tejto polohe sa bradavka nachádza v zadnej časti úst, sacie pohyby fungujú účinne a mlieko vystrekuje.
 • V dobe, ktorú strávite v pôrodnici, požiadajte zdravotnú sestru alebo poradkyňu pre kojenie, aby vám skontrolovala, či je dieťa správne prisaté. Nebojte sa požiadať o radu, ak je to potrebné, nikdy sa neváhajte spýtať, ak máte pochybnosti alebo obavy, predovšetkým vtedy, keď je kojenie bolestivé alebo keď dieťa dostatočne nepriberá na hmotnosti.
 • Tri alebo štyri dni po pôrode sa môžu vaše prsníky náhle zväčšiť – dôvodom je tvorba mlieka nevyhnutného na to, aby bolo vaše dieťa riadne živené. Nenechajte sa tým zaskočiť. Zaobstarajte si vopred podprsenky pre dojčiace matky (aby vám táto bielizeň správne sadla, mali by byť košíky o niečo väčšie než normálne).
 • Ak dieťaťu ponúknete príliš zavčasu cumlík alebo fľašu, môžete ho zmiasť a hrozí, že bude potom bradavku odmietať. Nejaký čas sa zavedeniu týchto prostriedkov vyhnite, aby sa mohol proces kojenia ustáliť.
 • Ak plánujete cestovať alebo potrebujete niektoré kojenie preskočiť, je vhodné mlieko odsávať, aby sa predišlo naliatiu prsníkov. Odsaté mlieko môžete skladovať v mrazničke a používať ho ako náhradu, keď ste práve preč alebo keď nastúpite do práce.
 • Keď kupujete odsávačku materského mlieka, vyberte si takú, ktorej prsný nadstavec vám dobre sedí. Ak je prsný nadstavec príliš malý alebo veľký, môže to ovplyvniť množstvo mlieka, ktoré sa vám podarí z bradaviek odsávať, prípadne si môžete poraniť bradavky.
 • Ak máte bradavky boľavé alebo popraskané, používajte hojivé obklady, ktoré vám jednak prinesú úľavu a proces hojenia tiež urýchľujú. Na ochranu bradaviek pred ďalším poškodením a v záujme predchádzania bolestivosti používajte medzi kojeniami balzam na bradavky. Je potrebné, aby bol balzam pre dieťa bezpečný, v takom prípade ho nie je potrebné pred kojením omývať. Procesu hojenia napomôžete aj tým, keď si zvyknete po kojení rozotrieť niekoľko kvapiek materského mlieka po bradavkách.
 • Na kojenie si vyberte pokojnú a tichú miestnosť bez rušivých podnetov. Uistite sa, že máte dostatočné pohodlie, a majte tiež poruke pohár vody, pretože kojenie často vyvoláva smäd.
 • Ak sa pôrod uskutočnil cisárskym rezom alebo len ešte trpíte vyčerpaním po pôrode, skúste si počas kojenia ľahnúť na bok.
 • Naučiť sa kojiť predčasne narodené dieťa býva často náročnejšie a zaberie viac času. Podobne ako pri inom kojení však aj tu platí, že len čo sa vám podarí vzťah nadviazať, bude pre vás i pre vaše dieťa ľahšie a veľmi prospešné.
 • Posledná rada: majte trpezlivosť. Dajte sebe i dieťaťu nejaký čas na to naučiť sa, čo vám vyhovuje najviac, nenechajte sa prípadnými čiastkovými neúspechmi odradiť. S trochou vytrvalosti a experimentovania si určite budete kojenie čoskoro užívať vy i vaše dieťa.