Mliekovody sú drobné kanáliky, ktoré privádzajú mlieko zo žliaz, kde sa tvorí, k bradavke. Keď dieťa začne sať z bradavky, svalové bunky, ktoré tieto kanáliky obklopujú, sa sťahujú a mlieko tlačia cez mliekovody. Ak je však tvorba mlieka vyššia než množstvo mlieka, ktoré sa odsáva, začne sa mlieko v prsníku hromadiť, čo spôsobí opuch a začne brániť normálnemu pretekaniu mlieka mliekovodom. Práve preto sa tento stav označuje ako upchaté alebo zablokované mliekovody. Tento stav môže prejsť do zápalu alebo mastitídy, keď sa do mliekovodov dostanú baktérie, ktoré vyvolajú infekciu, a preto treba problém s upchatým mliekovodom riešiť okamžite, aby nedošlo k ďalším komplikáciám.
Obvyklé príznaky zahŕňajú:
Ak začnete mať pocit teploty a vyčerpania, mohlo dôjsť k tomu, že prekážka spôsobila vznik mastitídy. V takom prípade navštívte lekára.
Všeobecne dochádza k upchatiu mliekovodu, ak sa prsníky každý deň úplne nevyprázdňujú. K tomu môže dôjsť v nasledujúcich situáciách:
Prvým pravidlom úspešnej liečby je, že nesmiete prestať s kojením. Vaše mlieko je pre dieťa úplne bezpečné a tým, že budete kojiť tak často, ako je to len možné, procesu hojenia pomôžete. Ak z akéhokoľvek dôvodu kojiť nemôžete, odsávajte mlieko pomocou odsávačky, prípadne ho môžete odstrekovať ručne.
Všeobecné odporúčania pre rýchle uzdravenie zahŕňajú hodne odpočinku, pitie vody v dostatočnom množstve a zdravú a vyváženú stravu. Okrem toho môžete použiť teplé obklady pred kojením, pretože tie podporujú tok mlieka a pomáhajú dostať z prsníkov počas kojenia viac mlieka. Tiež môžete prsníky niekoľko minút pred kojením a počas kojenia jemne masírovať.
Dieťa kojte, kedykoľvek si všimnete, že má hlad. V snahe zavádzať nejaký režim kojenia často vznikajú dlhé intervaly medzi kojeniami, čo napomáha hromadeniu mlieka. Keď dieťa vyprázdni jeden prsník, ponúknite mu druhý. Nasledujúce kojenie potom začínajte prsníkom, ktorým končilo predchádzajúce kojenie. Keď každý deň prsníky úplne vyprázdnite, napomôžete tým toku mlieka a súčasne sa tak dá predísť ďalším prípadom upchatia.
Ak trpíte silnou bolesťou, určitú úľavu dosiahnete, keď si vezmete paracetamol. Pomôcť môžu aj studené obklady, používajte ich medzi kojeniami na zníženie bolesti a elimináciu zápalu.
Ak príznaky pretrvávajú aj po 24 hodinách pokoja, častého kojenia, používania teplých obkladov a masáží, neváhajte požiadať o radu lekára.