Patogénne organizmy - Multi-Mam SK

1. Candida albicants
Kandida (tiež kvasinka) predstavuje hubu, ktorej sa najlepšie darí v teplom, temnom a vlhkom prostredí, napríklad na slizniciach v ústach či vagíne, v oblastiach v kontaktu s plienkou, v záhyboch kože, na vložkách do podprsenky pre dojčiace matky a na neustále vlhkých bradavkách.

Kandidóza bradaviek dojčiacej matky býva spojená s orofaryngeálnou kandidózou u dojčaťa. Kandidóza bradaviek býva takmer vždy obojstranná, bradavky sú jasne červené a zapálené, na pohľad pôsobia ako spálené od slnka alebo popálené ohňom. Na rozdiel od bolestivých raniek či odrenín, ktoré spôsobí dojča nesprávnym prisatím, kandidóza bradaviek bolí aj medzi kojeniami. Bolestivý je aj obyčajný kontakt oblečenia s bradavkou.

Podozrenie na kandidózu ako príčinu bolestivosti bradaviek treba brať do úvahy v nasledujúcich prípadoch:

  • Bradavky sú mimoriadne bolestivé, pália, svrbia, sú začervenané alebo sa na nich tvoria pľuzgiere.
  • Počas kojenia alebo tesne po ňom (predovšetkým pri ejekčnom reflexe) v prsníkoch cítiť prudkú bolesť.
  • Obvyklé prostriedky pre úľavu od bolestivých bradaviek nefungujú.
  • Dieťa má kvasinkovú infekciu v ústach (biele fliačiky podobné kúskom syru cottage na jazyku a bokoch ústnej dutiny) a/alebo kvasinkové zapareniny.
  • Bradavky začnú bolieť náhle po období bezbolestného kojenia.
  • Matka práve berie antibiotiká alebo ich nedávno dobrala. Kvasinkové infekcie po liečbe antibiotikami sú bežné.

2. Staphylococcus aureus
Zápaly prsníka obvykle spôsobuje baktéria Staphylococcus aureus, ktorá sa bežne nachádza na normálnej pokožke. Prasklinou v koži, obvykle na bradavke, sa môže baktéria dostať dovnútra do tela. Infekcia prebieha v tukovom tkanive prsníka a spôsobuje opuch. Tento opuch tlačí na mliekovody. Výsledkom je bolestivosť zapáleného prsníka a možnosť nahmatať zatvrdliny.