Čo pomôže pri prerezávaní zúbkov - Multi-Mam SK


Čo pomôže pri prerezávaní zúbkov

Ak sa vášmu dieťaťu prerezávajú zúbky, asi si už viete presne predstaviť, aký veľký stres to môže priniesť celej rodine. Hoci počet príznakov a ich intenzita bývajú veľmi individuálne a líšia sa od dieťaťa k dieťaťu, väčšina detí prejaví aspoň jeden z obvyklých príznakov prerezávania zúbkov, ktorými sú slintanie, hryzenie vecí, náladovosť a podráždenosť, strata chuti do jedla, nepokojný spánok, trenie líc a uší. Príznaky sa objavia asi štyri dni predtým, ako sa zub prereže, a obvykle končia asi o tri dni neskôr. Aby sme dieťaťu pomohli prejsť procesom prerezávania zúbkov s čo najmenšou bolesťou, zostavili sme zoznam možných opatrení, ktoré môžu pomôcť.

Jemná masáž ďasien

Jemný tlak na ďasno je pre dieťa, ktorému sa prerezávajú zúbky, veľmi príjemný. Môžete použiť prst alebo navlhčenú gázu. Uistite sa však, že čokoľvek vkladáte dieťaťu do úst, je čisté, aby nedošlo k infekcii.

Hryzacie hračky

Hryzacie hračky ponúkajú úspešnú alternatívu toho, aby dieťa hrýzlo rôzne domáce predmety, deku či vaše šperky. Sú navrhnuté tak, aby boli počas hryzenia bezpečné, nemajú žiadne časti, ktoré by sa z nich mohli oddeliť a predstavovali by pre vaše dieťa nebezpečenstvo. Ak však predsa len zaznamenáte nadmerné poškodenie hryzacej hračky, potom čo ju dieťa po celé dni hrýzlo, treba ju vymeniť za inú skôr, než by mohla začať pre dieťa predstavovať nebezpečenstvo.

Na trhu existuje mnoho rôznych hryzacích hračiek, môže ísť o gumené či drevené hračky, vibračné hryzacie hračky, plyšové hračky a pod. Dokonca môžete naraziť aj na „hryzaciu bižutériu“, ozdobné prívesky, ktoré môžete nosiť ako doplnky, ktoré však súčasne poslúžia ako bezpečná hryzacia hračka pre vaše dieťa.

Chladenie

Studená teplota pôsobí ako miestne anestetikum. V príslušnej oblasti vedie k znecitliveniu a k zníženiu nepríjemných pocitov. Z tohto dôvodu sa môžu s vlhkou a studenou žinkou alebo vychladenou hryzacou hračkou u dieťaťa s prerezávajúcimi sa zúbkami dosiahnuť úžasné výsledky. Len sa treba uistiť, že daný predmet nie je zmrznutý, pretože priamy kontakt s ľadom by mohol ďasno poškodiť.

Ak chcete dosiahnuť čo najsilnejší utišujúci účinok, namočte čistú tkaninu do harmančekového čaju a potom obklad vychlaďte v chladničke. Harmanček je známy tým, že na deti pôsobí uvoľňujúco, takže dieťa pomôže upokojiť.

Kvôli bolesti, ktorú deti pociťujú pri žuvaní pevnej potravy, často dochádza k strate chuti do jedla. Zdravú desiatu, ktorá súčasne prinesie určitú úľavu, získate vychladením jablčného kompótu, jogurtu či roztlačeného ovocia.

Chráňte kožu pred podráždením

Bežným príznakom prerezávania zúbkov je nadmerné slintanie, ktoré môže spôsobiť podráždenie kože. Otierajte dieťaťu často tvár mäkkou tkaninou (poklepávaním, nie trením) a na bradu používajte ochranný krém.

Gély na prerezávajúce sa zúbky

Úľavu môžu poskytnúť tiež gély špeciálne vyvinuté pre deti, ktorým sa prerezávajú zúbky. Ak chcete mať istotu, že bude gél na prerezávajúce sa zúbky pre vaše dieťa úplne bezpečný, treba pri jeho výbere pamätať na niekoľko zásad. Gél by nemal obsahovať žiadne znecitlivujúce látky, pretože tie by dieťaťu v prípade prehltnutia mohli ublížiť. Mohlo by totiž dôjsť k znecitliveniu hrdla a zvýšeniu rizika dusenia. Gél by nemal obsahovať ani cukor, ktorý zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, ale mal by byť chuťovo príjemný. Gél na prerezávajúce sa zúbky môžete nanášať priamo na ďasná dieťaťa prstom alebo ho môžete natrieť na hryzaciu hračku.

Použitie liečiv

Ak nepomôže nič z toho, čo sme uviedli vyššie, môžete sa poradiť s lekárom o možnosti použiť nejaké pre dieťa vhodné lieky proti bolesti, napríklad paracetamol.