Hryzacie hračky - Multi-Mam SK


Hryzacie hračky

Keď vyberáte pre svoje dieťa hryzacie hračky, treba pamätať na niekoľko dôležitých pravidiel. Samozrejme platí, že jedným z hlavných kritérií je, či je daná hryzacia hračka vhodná pre vaše dieťa a či od príznakov prerezávania zúbkov skutočne uľaví. Na prvom mieste však musí byť bezpečnosť. Z tohto dôvodu sme zostavili niekoľko bodov, ktoré treba pri hľadaní vhodnej hryzacej hračky na trhu skontrolovať.

Pozor na nasledujúce materiály

  • Plastové hryzacie hračky, predovšetkým tie, ktoré obsahujú BPA, PVC alebo ftaláty
  • Lakované hryzacie hračky vyrobené v Číne môžu obsahovať olovo, preto je najlepšie sa im vyhnúť
  • Akékoľvek hryzacie hračky, ktoré nevyzerajú bezpečne alebo z ktorých by sa mohli odlomiť nejaké časti a mohli by spôsobiť nebezpečenstvo dusenia

Najvhodnejšie je vyhnúť sa aj sušienkam na prerezávanie zúbkov. Cukor, ktorý väčšina týchto sušienok obsahuje, môže pre dieťa znamenať riziko vzniku zubného kazu.

Bezpečné materiály pre hryzacie hračky

Najvhodnejšie materiály pre hryzacie hračky sú prírodné materiály, napríklad 100 % prírodná guma alebo bavlna. Vypchaté hračky alebo jednoduchá mäkká bavlnená handrička môžu dieťaťu ponúknuť úľavu i zábavu. Bezpečný je aj silikón na lekárske účely, ktorý je navyše pravdepodobne najodolnejší voči fyzickému poškodeniu a z uvedených materiálov sa tiež najľahšie čistí.

Pri výbere hryzacích hračiek sa zamyslite nad doterajším chovaním dieťaťa. Ak vaše dieťa dáva prednosť hryzeniu deky či odevov, bude pravdepodobne vhodné použiť bavlnenú hryzaciu hračku. Na druhej strane ak dáva prednosť veciam s tvrdým povrchom a predmetom z domácnosti, pravdepodobne by bolo lepšie vybrať hračku z tvrdej gumy alebo dreva.

Zamyslite sa aj nad niektorými ďalšími vlastnosťami, ktoré by mala hryzacia hračka mať:

  • Bude sa ľahko čistiť?
  • Ponúka dieťaťu nejaké ďalšie prínosy, napríklad rozvoj motorických schopností?
  • Poskytuje rôzne typy stimulácie, napríklad pískanie pri stlačení, farebný dizajn alebo rôznosť povrchov?
  • Je možné hračku vychladiť v chladničke?

Hračka vychladená v chladničke môže dieťaťu priniesť ešte väčšiu úľavu. Chlad pomáha znecitlivieť ďasná a zmenšuje bolesť. Len pamätajte, že hračku nesmiete mraziť, pretože priamy kontakt s ľadovým povrchom by mohol ďasno poškodiť. Na miesta, kde sa ďasná dotýkajú hryzacej hračky, tiež môžete nanášať gél na prerezávajúce sa zúbky.

Ako sa starať o hryzacie hračky

Po každom použití hračku očistite. V závislosti od toho, o akú hryzaciu hračku ide, ju možno budete môcť umyť v umývačke riadu alebo vyprať v práčke, len najprv skontrolujte pokyny, ktoré boli k hračke priložené.

Pravidelne kontrolujte, či nie je hryzacia hračka poškodená. Ako postupne dieťaťu rastú zuby, je možné, že hračka utrpí nejaké poškodenie ako odštiepenie či poškrabanie. Ak si teda všimnete, že nejaké časti sa môžu odlomiť a dieťa ich môže prehltnúť, hračku okamžite vyraďte.