Keď sa dieťaťu začnú prerezávať zúbky - Multi-Mam SK


Keď sa dieťaťu začnú prerezávať zúbky

Podobne ako chodenie a prvé slová predstavuje aj prerezávanie zúbkov významný míľnik v živote dieťaťa. Keď sa na vás dieťa usmeje a ukáže tak svoj prvý zúbok, je to bezpochyby dôvod k spokojnosti, ale proces, ktorý k tomuto stavu vedie, býva veľmi náročný, a to pre vás pre oboch. Prerezávanie zúbkov môže spôsobiť mnoho nepríjemných príznakov, napríklad citlivé a opuchnuté ďasná, slintanie, vyrážku na brade, hryzenie všetkého, problémy so spánkom a pod. Napriek tomu však platí, že keď u vášho dieťaťa začne prerezávanie zúbkov, je to dôkazom toho, že sa vyvíja tak, ako sa má. Vývoj zubov je nutnosťou, aby mohlo dieťa jesť správnu stravu, vrátane tuhých príkrmov, čo je nevyhnutným predpokladom pre správny vývoj a silný imunitný systém. Prerezávanie zúbkov hrá dôležitú úlohu aj v rozvoji jazykových schopností. Žuvanie potravy pomáha posilňovať svaly čeľustí, líc, pier a jazyka, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj schopnosti správne hovoriť.

Kedy začína prerezávanie zúbkov?

U väčšiny detí sa prvé zúbky začnú objavovať vo veku okolo 6 mesiacov. Tento míľnik však býva veľmi individuálny a môže vás prekvapiť už v 3 mesiacoch. Rovnako ale nie je neobvyklé, aby sa prvé zúbky začali objavovať u dieťaťa až v 12 mesiacoch. Aj keď je doba, kedy sa začnú objavovať mliečne zuby, veľmi individuálna, existujú o tom, kedy sa dá rast jednotlivých párov zúbkov očakávať, určité všeobecné pravidlá. Najlepšie sa dajú tieto pravidlá ukázať na tabuľke prerezávania zúbkov.

Kedy sa u dieťaťa objavia prvé zúbky, záleží predovšetkým na vás. Ak sa vám a vášmu partnerovi prerezávali zúbky zavčasu, je pravdepodobné, že to u vášho dieťaťa bude tiež tak. To isté platí v prípade, že sa vám prvé zúbky objavili relatívne neskoro.

Obvykle sa ako prvé zúbky objavujú prvé rezáky dole a po nich nasledujú prvé rezáky hore. Občas sa zuby prerezávajú aj v inom poradí, ale takmer vždy rastú v pároch. Tieto zuby normálne moc bolesti nespôsobujú, pretože majú pomerne ostrý tvar a ďasnami sa prerezávajú relatívne ľahko. Vo veku okolo jedného roku sa deťom začínajú prerezávať stoličky (zuby v zadnej časti úst). Pri stoličkách býva prerezávanie často oveľa problematickejšie, predovšetkým kvôli omnoho širšiemu profilu, ktorý pri prerezávaní ďasnom spôsobuje veľký tlak a bolesť.

Keď dieťa dosiahne vek troch rokov, malo by už mať všetky mliečne zuby. V dobe okolo 6 rokov však celý proces začína znovu, mliečne zuby vypadávajú a nahrádza ich trvalý, dospelý chrup. Tento proces nejakú dobu trvá, zuby múdrosti sa nakoniec objavujú až vo veku okolo 17 až 21 rokov.

Ako zaistiť úľavu od príznakov prerezávania zúbkov

Ako sme už uviedli na začiatku, proces prerezávania zúbkov môže byť veľmi nepríjemný. Niektoré deti nemusia vykazovať vôbec žiadne príznaky, ale iné také šťastie nemajú a prerezávanie zúbkov vám môže spôsobiť celý rad bezsenných nocí. Existuje niekoľko vyskúšaných a osvedčených postupov, ktoré môžu ťažkosti zmierniť, napríklad jemná masáž, vychladená hryzacia hračka s gélom na prerezávanie zúbkov na miestach, kde je hračka v kontakte s ďasnom, prípadne vlhká a vychladená handrička. Deti sa pokúšajú do úst strčiť čokoľvek, je teda veľmi dôležité, aby mali v dosahu len veci, s ktorými to smú urobiť, a aby boli ich ruky udržiavané čisté, pretože to môže pomôcť vyhnúť sa infekcii. Vždy je dobré mať poruke podbradník alebo veci na prezlečenie, pretože slinenie môže byť veľmi silné a dieťa môže byť zakrátko premočené a mohlo by nachladnúť.