Kedy treba začať s čistením zúbkov? - Multi-Mam SK


Kedy treba začať s čistením zúbkov?

Mliečny chrup sa obvykle začne objavovať zhruba v šiestich mesiacoch, s ústnou hygienou však treba začať ešte skôr. Môžete sa domnievať, že mliečne zuby nie sú dôležité, pretože vo veku okolo 6 rokov začnú vypadávať, ale pamätajte, že pripravujú miesto pre stály chrup. Starostlivosť o ďasná dieťaťa pomáha predísť zápalu ďasien, ktorý ovplyvňuje, aké rozstupy medzi zubami bude dieťa mať. Zdravé mliečne zuby sú tiež zásadne dôležité pre správny rozvoj rečových schopností, a preto je dôležité, aby si dieťa návyky čistenia zubov osvojilo včas.

Čo sa týka starostlivosti o zuby, platí, že čím skôr, tým lepšie

Vývoj správneho základu v starostlivosti o zuby začína čistením ďasien mäkkou vlhkou handričkou alebo kúskom gázy. Jemne dieťaťu ďasná otierajte po kojení a pred uložením k spánku. Keď začne proces prerezávania zúbkov a objavia sa prvé mliečne zuby, môžete začať používať kefku na zuby, ktorá je špeciálne navrhnutá pre deti (uistite sa, že je vhodná vzhľadom k veku dieťaťa). Mala by byť mäkká, mať malú hlavičku a veľkú rúčku.

Môžete začať používaním len navlhčenej kefky, potom postupne prejdete k paste, až keď sa prvý zúbok celý dostane von. Pastu používajte v množstve spočiatku zodpovedajúcom zrnku ryže, vo veku okolo troch rokov dieťaťa potom zhruba hrášku. Zuby čistite jemne. Pri čistení by ste mali robiť krúživé pohyby. Na zuby treba dosiahnuť zo všetkých strán a zvláštnu pozornosť venujte oblasti, kde sa zuby stretávajú s ďasnami. Navykajte dieťa na čistenie zubov dvakrát denne. Dieťa podporujte, aby si po vyčistení zubov odpľulo, ale nerobte si starosti, ak mu zvládnutie tohto úkonu zaberie nejaký čas. Mali by ste dieťaťu pomáhať s čistením zubov až do doby, kedy bude schopné odpľuť si po čistení a vypláchnuť si ústa samostatne, čo obvykle býva vo veku okolo 6 až 7 rokov. Techniky čistenia zubov bývajú často optimálne zvládnuté okolo 10 rokov, môžete ich kontrolovať po čistení zubov pomocou špeciálnych tabliet, ktoré zafarbia zuby, ktoré nie sú zbavené povlaku. Zubnú kefku dieťaťu vymieňajte každé 2 mesiace, prípadne vždy, keď si všimnete, že sa začína roztláčať. Zubná pasta, ktorú používate, by mala byť určená pre vekovú kategóriu dieťaťa a mala by obsahovať fluorid, ktorý hrá dôležitú úlohu v prevencii vzniku zubného kazu. Vyberte si zubnú pastu, ktorá nemá ovocnú chuť. Lákavo ochutenú pastu máva dieťa tendenciu prehĺtať.

Kedy vziať dieťa k zubárovi?

Môžete začať tým, že dieťa vezmete so sebou na vlastné ošetrenie, aby si zvyklo na pachy, zvuky a podobu zubárskej ordinácie. Ak mávate u zubára strach, objednajte dieťa na samostatnú návštevu. Je dôležité, aby malo dieťa možnosť si na zubára zvyknúť skôr, než bude samé potrebovať ísť na prehliadku. Pred prvou návštevou sa so zubárom dohodnite. Uistite sa, že bude zubár uvoľnený a s dieťaťom zoznámený.

Zuby pravidelne kontrolujte, aby boli akékoľvek kazy zachytené hneď pri prvých príznakoch. Ak si všimnete na zuboch tmavé škvrny alebo diery, je vhodné vziať dieťa na kontrolu k zubárovi.

Ako chrániť chrup dieťaťa

Nedávajte dieťaťu do fľaše limonády, šťavy, ochutené mlieko ani iné sladené nápoje. Namiesto nich používajte čistú vodu, materské mlieko alebo náhradu materského mlieka. Cukor predstavuje jednu z najčastejších príčin zubného kazu, takže je vhodné jeho zastúpenie v strave dieťaťa minimalizovať. Snažte sa dieťa čo najskôr naučiť piť z bežnej šálky. Tiež sa snažte navyknúť dieťa, aby nápoj zo šálky vypilo naraz, namiesto toho, aby usrkávalo po troškách dlhú dobu. Nedávajte dieťaťu na cumlík med ani cukor a ponúkajte mu zdravé desiaty, napríklad syr alebo zeleninu. Ak nechcete úplne odstrániť sladké potraviny z jedálnička dieťaťa, obmedzujte ich len na dobu hlavných jedál, aby mali zuby možnosť medzitým sa zotaviť. Ak používate dojčenskú stravu, uistite sa, že neobsahuje cukor ani iné sladidlá.