Môže prerezávanie zúbkov spôsobiť horúčku? - Multi-Mam SK


Môže prerezávanie zúbkov spôsobiť horúčku?

Prerezávanie zúbkov obvykle začína vo veku asi 6 mesiacov. Hoci poradie, v akom sa zuby objavujú, býva často nemenné, presný časový rozvrh býva rôzny, takže by vás nemalo prekvapiť, ak sa príznaky prerezávania zúbkov objavia už u trojmesačného dojčaťa. Väčšina detí má všetky mliečne zuby, kým dovŕši 3 roky. Okolo 6 roku sa začnú mliečne zuby pomaly nahrádzať stálym chrupom. Tento proces nejakú dobu trvá, zuby múdrosti sa nakoniec objavia až zhruba vo veku 17 až 21 rokov.

Proces prerezávania zúbkov môže byť veľmi nepríjemný ako pre dieťa, tak pre jeho rodičov. Za normálnych okolností začínajú ťažkosti asi štyri dni predtým, než sa zub prereže ďasnom, a pokračujú ešte počas ďalších asi troch dní. Počas tohto obdobia môže dieťa vykazovať celý rad príznakov, vrátane slintania, podráždenosti, hryzenia, trenia ďasien, satia, zníženej chuti na príkrmy a pod.

Horúčka nie je príznak prerezávania zúbkov

Medzi rodičmi koluje tiež mýtus, že s procesom prerezávania zúbkov môže byť spojená aj horúčka.

Vyššia teplota sa počas prerezávania zúbkov objaviť môže. Obvykle to môže byť jeden deň predtým, než zub prerazí ďasnom, prípadne ešte v deň, keď sa tak stane. Teplota nad 102 °F či 38,9 °C sa však nikdy nemôže považovať za vedľajší príznak prerezávania zúbkov. Ide skôr o závažný príznak, s ktorým sa treba obrátiť na vášho detského lekára.

Niektorí rodičia pripisujú prerezávaniu zúbkov aj príznaky ako mierna nádcha či kašeľ, ale v týchto prípadoch ide skôr o bežné nachladnutie.

A hoci rodičia aj odborníci sa niekedy nezhodujú na tom, čo bežné príznaky prerezávania zúbkov sú, všetci sa zhodnú na jednom. Ak sú príznaky závažné, nie je možné ich brať na ľahkú váhu a uspokojiť sa s tým, že ide o prerezávanie zúbkov. Ak sa teda u dieťaťa počas prerezávania zúbkov objavia ktorékoľvek z nasledujúcich príznakov:

  • Teplota vyššia než 102 °F alebo 38,9 °C,
  • Kašeľ,
  • Nádcha,
  • Znížené močenie,
  • Zvracanie,
  • Silná hnačka,

Obráťte sa na svojho lekára. Tieto príznaky by mohli znamenať, že došlo k infekcii, a je potrebné vyhľadať lekára, ktorý predpíše vhodnú liečbu.