Päť tipov, ako účinne pomôcť deťom, ktorým sa prerezávajú zúbky - Multi-Mam SK

Päť tipov, ako účinne pomôcť deťom, ktorým sa prerezávajú zúbky

Prerezávanie zúbkov predstavuje ďalší významný vývojový krok v živote dieťaťa. Zúbky sa môžu začať prerezávať kedykoľvek od troch mesiacov do jedného roka. Ide o prirodzený proces, aj tak však môže byť veľmi náročný. Našťastie je toho hodne, čo môžeme pre dieťa urobiť, aby sa s prerezávaním zúbkov dokázalo vyrovnať.

Aké sú príznaky

Obvyklé príznaky zahŕňajú:

 • Zvýšenú teplotu (pod 37,8 °C),
 • Nepokoj,
 • Budenie zo spánku,
 • Častý plač.

Predtým než sa dieťaťu začnú prerezávať zúbky, môžete si všimnúť zmeny jeho chovania:

 • Časté budenie,
 • Silné slinenie,
 • Žuvanie čohokoľvek, na čo dosiahne,
 • Znížená chuť k jedlu,
 • Ťahanie sa za uši alebo trenie brady.

Priama úľava

Vo všetkom, čo dieťa pri prerezávaní zúbkov robí, ide o dosiahnutie úľavy od bolesti. Chová sa vaše dieťa spôsobom, ktorý sa podobá týmto ťažkostiam súvisiacim s prerezávaním zúbkov? Tak treba nájsť niečo, čo mu zaistí okamžitú úľavu. Dobrá správa je, že máte celý rad možností, ako dieťaťu pomôcť. Tento článok uvádza päť tipov, ktoré sú kľúčom k prežitiu problémov vášho dieťaťa pri prerezávaní zúbkov a ktoré sú pre dieťa bezpečné. Každé dieťa je iné, takže treba vyskúšať, čo pre vaše dieťa funguje najlepšie.

Pomoc pri prerezávaní zúbkov č. 1: hladenie a objatie

Zúbky začnú z ničoho nič spôsobovať bolesť, čo vedie k podráždenosti a problémom so spaním. Niektoré deti to skoro nezaznamenajú, u iných je priebeh ťažký. Ak má dieťa bolesti a plače alebo je smutné, utešovanie pomôže vždy. Láskajte a utešujte dieťa ako najčastejšie môžete, a venujte mu hodne pozornosti.

Pomoc pri prerezávaní zúbkov č. 2: chladenie

Chladný predmet v ústach môže pomôcť uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov, preto skúste nasledujúce možnosti:

 • Chladná čistiaca utierka,
 • Chladná lyžica,
 • Váš čistý prst namočený v chladnej vode.

Keď má dieťa 6 mesiacov, môžete mu dať trochu vody, keď má smäd. U mladších detí sa voda najčastejšie používa ako nástroj na ochladzovanie. Na zvládnutie zvýšenej teploty, ktorá sa pri prerezávaní zúbkov občas vyskytne, je najvhodnejšie použiť čistiacu utierku namočenú vo vlažnej vode.

Zaobchádzajte opatrne s čímkoľvek, čo je zamrznuté, pretože to môže škodiť zdraviu dieťaťa a byť nevhodné. Pri chladení lyžice alebo čistiacej utierky je vhodnejšie použiť chladničku než mrazničku.

Pomoc pri prerezávaní zúbkov č. 3: hračky pre deti, ktorým sa prerezávajú zúbky

Skúste dať dieťaťu niečo, čo môže žuť alebo hrýzť, pretože deti v tejto situácii majú tendenciu žuť alebo cucať úplne všetko. Na trhu nájdete množstvo špeciálnych „hryzacích“ krúžkov, napríklad bio krúžky, ktoré neobsahujú bisfenol A a sú pre dieťa bezpečnejšie. Okamžitú úľavu a útechu môžete dosiahnuť, keď dieťa nasmerujete, aby si cucalo vlastný palec. Ako „hryzadlo“ ale môže poslúžiť aj vlhká čistiaca utierka, prípadne suchár (v tom prípade ale pozor na odrobinky – nenechávajte dieťa so suchárom samotné). Keď sa dieťaťu prerezávajú zúbky, potrebuje predovšetkým niečo, do čoho môže hrýzť. Skúste do čistiacej utierky vložiť trochu ryže, gumičkou ryžu zaistiť a vytvoriť mäkké vrecko so sypkou náplňou. Deti doň veľmi rady hryzú.

Pomoc pri prerezávaní zúbkov č. 4: masáž

Väčšina detí trpí počas prerezávania zúbkov bolesťami ďasien. Masážou ďasien môžete dosiahnuť určitú úľavu od bolesti a tiež dieťaťu pomôžete sústrediť sa na niečo iné. Väčšine detí, ktorým sa prerezávajú zúbky, je jemný protitlak na ďasná príjemný. Ďasná dieťaťa masírujte ukazovákom, jemne, ale pevne. Prípadne môžete dieťaťu niekoľkokrát denne masírovať hravým spôsobom tvár a pri tom tiež premasírovať kruhovými pohybmi líca a čeľuste. Pomôže to uvoľniť napätie. A ak nič nepomôže, je tu čas na kúpanie! Teplá voda dieťaťu pomôže sa uvoľniť a odvedie jeho pozornosť od neustáleho nepohodlia.

Pomoc pri prerezávaní zúbkov č. 5: gél pre deti, ktorým sa prerezávajú zúbky

V zásade ide opäť o úľavu od bolesti a zbavenie sa pocitu nepohodlia. Ak vaše dieťa patrí medzi deti, u ktorých má prerezávanie zúbkov bolestivý priebeh, môžeme odporučiť náš uľavujúci gél (Multi-Mam BabyDent ). Ten vytvorí na ďasnách určitú vrstvu. Keď budete gél používať pri masírovaní ďasien, zníži sa opuch. Ak budete gél uchovávať v chladničke, pridáte k jeho pôsobeniu ešte ďalší uľavujúci efekt. Gél je samozrejme prírodný, bezpečný a v prípade požitia neškodný. Navyše ponúka skvelú možnosť začať dieťa navykať na dennú starostlivosť o zuby.