Prerezavania zubkov problemy - Multi-Mam SK


prerezavania-zubkov-problemy/

Prerezávanie zúbkov môže byť veľmi stresujúce obdobie pre dieťa aj pre rodičov. Príznaky sa obvykle prvýkrát objavujú okolo šiesteho mesiaca, ale niekedy to môže byť aj skôr. Proces prerezávania zúbkov obvykle končí asi v 3 rokoch, keď už má dieťa všetky mliečne zuby. Vo veku okolo 6 rokov však celý proces začína znovu, tentoraz ide o náhradu mliečnych zubov stálym chrupom.

Proces prerezávania zúbkov býva bežne sprevádzaný celým radom rôznych príznakov, ktoré môžu začať asi štyri dni predtým, než sa zuby objavia, a pokračovať ešte ďalšie tri dni. Zuby obvykle rastú v pároch a u väčšiny detí sa ako prvé objavia spodné prvé rezáky, čiže dva spodné predné zuby. Doba, keď sa zuby objavia, je veľmi individuálna a líši sa od dieťaťa k dieťaťu. Existuje však určitý všeobecne platný harmonogram, ktorý vám pomôže pochopiť, čo môžete vo vzťahu k prerezávaniu zúbkov očakávať.

Príznaky prerezávania zúbkov

Príznaky prerezávania zúbkov bývajú u detí rôzne, niekde to môže byť len mierne nepríjemný proces, ktorý trvá niekoľko dní, inde zas veľmi ťažké a dlhšie obdobie.

Bežné príznaky prerezávania zúbkov:

 • Napuchnuté a začervenané ďasná
 • Slintanie (vo väčšom množstve než obvykle)
 • Trenie ďasien
 • Hryzenie, žuvanie, cucanie všetkého, na čo dieťa dosiahne, napríklad hračiek, prstov, predmetov z domácnosti a pod.
 • Začervenaná tvár a líca, niekedy sú líca horúce na dotyk
 • Trenie ucha na strane, kde sa očakáva, že sa zub objaví
 • Znížená chuť do jedla, predovšetkým na tuhú stravu, pretože je pre dieťa žuvanie nepríjemné
 • Problémy so spaním, častejšie budenie sa počas noci. Podľa niektorých rodičov sa v noci príznaky zhoršujú. Dôvodom je pravdepodobne to, že je dieťa ospalé a unavené, a teda podráždenejšie, takže tieto nepríjemnosti prežíva intenzívnejšie než počas dňa.
 • Podráždenosť
 • Väčšia plačlivosť
 • Kašeľ alebo dáviaci reflex – nadmerné slinenie môže spôsobiť, že bude dieťa dáviť alebo kašlať. Ak sa u vášho dieťaťa neprejavia iné problémy, napríklad nachladnutie alebo alergie, nemalo by však mať problémy s dýchaním.

Čo môžete urobiť, aby ste svojmu dieťaťu pomohli

Vieme, že nie je ľahké počúvať dieťa, ktoré plače a nedá sa utešiť, a súčasne mať pocit, že neexistuje spôsob, ako mu uľaviť. Utešovanie môže pomôcť, neváhajte preto svoje dieťa hodne láskať.

Okrem toho môžete vziať do úvahy niekoľko ďalších postupov, ktoré môžu proces prerezávania zúbkov uľahčiť. Informujte sa o prostriedkoch pre deti, ktorým sa prerezávajú zúbky, môžu do istej miery priniesť úľavu od niektorých príznakov, ide napríklad o chladivé gély na bolestivé ďasná. Tiež zaistite pre dieťa dostatočný prísun bezpečných hračiek, ktoré môže hrýzť a používať ich tak na masírovanie ďasien.

Nadmerné slintanie môže spôsobiť podráždenie na brade, ktoré môže byť tiež bolestivé. Preto treba mäkkou tkaninou dieťaťu bradu čo najčastejšie osušovať. Jemnú kožu na brade môžete tiež chrániť pomocou nejakého olejnatého krému (napríklad krému na bradavky).

Dôležitá poznámka

Niektorí odborníci radia medzi príznaky prerezávania zúbkov tiež hnačku a horúčku, ale pamätajte, že teplotu vyššiu než 102 °F alebo 38,9 °C nie je možné považovať za príznak prerezávania zúbkov, ale skôr za dôvod na vyhľadanie lekára. Miernejšiu hnačku môže spôsobiť nadmerné slintanie, ku ktorému počas procesu prerezávania zúbkov dochádza, ale silnejšiu hnačku opäť nie je možné prehliadať. Ak niektorý z týchto dvoch príznakov zaznamenáte, obráťte sa na svojho lekára, ktorý určí, aká je ich skutočná príčina.