Prerezávanie zúbkov a zaparenie: existuje súvislosť? - Multi-Mam SK


Prerezávanie zúbkov a zaparenie: existuje súvislosť?

Keď začne prerezávanie zúbkov, mnoho detí vykazuje celý rad príznakov ako slintanie, žuvanie, trenie si tváre, náladovosť, opuchnuté ďasná a pod. Existuje ale ešte jeden príznak, ktorý je nielen témou mnohých rozhovorov rodičov, ale delí na dva tábory aj detských lekárov na celom svete. Spojitosť medzi prerezávaním zúbkov a zapareniami nie je úplne jasná a lekári majú pre koreláciu týchto dvoch javov rôzne teórie.

Čo je zaparenie?

Zaparenie poznáte veľmi ľahko. Môžete si všimnúť, že koža je tam, kde je v kontakte s mokrou plienkou, miestami červená a lesklá. Hlavným vinníkom tohto stavu je vlhká koža, ktorá je náchylnejšia na poškodenie spôsobované trením a drením. Poškodená koža potom slúži ako otvorená brána pre baktérie, enzýmy a ďalšie agresívne látky, ktoré sa bežne nachádzajú v moči a výkaloch.

Môže prerezávanie zúbkov spôsobovať zaparenie?

Ako sme už uviedli vyššie, nie je na túto otázku možné jednoznačne odpovedať „áno“ či „nie“. Niektorí lekári sa domnievajú, že tento proces je veľmi jasný a obvykle sa prejavuje v nasledujúcom poradí: Prerezávanie zúbkov, Hnačka, Zaparenie.

Proces prerezávania zúbkov spôsobuje nadmerné slinenie, časť z týchto slín potom dieťa prehltne. Veľké množstvo slín v brušku dieťaťa môže spôsobiť problémy so zažívaním a výsledkom je mierna hnačka, ktorá ďalej vedie k dráždeniu pokožky a vzniku zaparenia. Aj v prípade, že podľa svojich skúseností s touto teóriou súhlasíte, nesmie sa zabúdať na jedno: silnejšia hnačka, predovšetkým ak je spojená s letargiou, zvracaním či teplotou vyššou než 102 °F či 38,9 °C, je dôvodom na okamžitú návštevu lekára, pretože nejde o vedľajší príznak prerezávania zúbkov, ale skôr o príznak niečoho iného, čo vaše dieťa môže trápiť.

Počas obdobia, kedy sa objavujú prvé zúbky, mnoho matiek redukuje množstvo kojenia alebo úplne prestáva. Miera imunity, ktorú matka dieťaťu kojením odovzdáva, sa preto znižuje. Vaše dieťa je teraz náchylnejšie na rôzne infekcie. To môže viesť k nesprávnej interpretácii niektorých príznakov. Matky môžu pripisovať hnačku prerezávaniu zúbkov, zatiaľ čo môže ísť o príznak, že imunitný systém dieťaťa sa stavia na vlastné nohy. Ak má vaše dieťa hnačku, najprv skontrolujte, či nedošlo k zmene režimu kojenia. Ak došlo, bude hnačka pravdepodobne súvisieť s infekciou. Ak nie, skontrolujte, či dieťa vykazuje ďalšie príznaky prerezávania zúbkov. Pamätajte, že hnačka môže u dojčiat viesť k dehydratácii omnoho rýchlejšie ako u starších detí či dospelých a že vo vzťahu k prerezávaniu zúbkov by hnačka nemala trvať dlhšie než tri dni.

Hnačka veľmi namáha kožu. Vlhkosť a kyslosť vytvárajú pre kožu veľmi náročné prostredie, výsledkom býva zaparenie.

Hoci mnohí rodičia si túto sekvenciu udalostí sami všimli (prerezávanie zúbkov, potom hnačka a zaparenia), niektorí odborníci s touto teóriou nesúhlasia. Podľa nich nevznikajú hnačka a zaparenia kvôli prerezávaniu zúbkov, ale kvôli iným faktorom, ako sú napríklad zmeny v strave (príkrmy, prípadne pitie väčšieho množstva ovocných štiav), užívanie antibiotík, kvasinková alebo bakteriálna infekcia, podráždenie spôsobené novým výrobkom alebo dlhší kontakt kože s výkalmi či močom. Možné vysvetlenie ponúka tiež potreba detí všetko žuvať: žuvaním a cumľaním rôznych domácich predmetov a nesterilných materiálov môže dieťa požiť mikróby, ktoré potom spôsobia miernu hnačku.