Príznaky prerezávania zúbkov - Multi-Mam SK


Príznaky prerezávania zúbkov

Hoci príznaky prerezávania zúbkov a ich intenzita sú do značnej miery individuálne, jedna vec je nesporná: pre väčšinu rodičov a ich detí býva proces prerezávania zúbkov veľmi stresujúci. Potom, ako sa zuby začnú pohybovať smerom k povrchu ďasien a začnú sa prerezávať, tlak, ktorý vytvárajú, vedie k bolestivosti a ďalším nepríjemným príznakom, napríklad k potrebe žuvania, prípadne k strate chuti do jedla alebo k náladovosti.

Prerezávanie zúbkov obvykle začína vo veku okolo 6 mesiacov, ale u niektorých detí môže začať už v 3 mesiacoch, zatiaľ čo u iných až v 12 mesiacoch. Príznaky prerezávania zúbkov sa môžu začať prejavovať štyri dny predtým, ako sa zub prereže ďasnom, a môžu pretrvávať ešte tri ďalšie dni. V tomto období deti zažívajú obvykle najmenej jeden, ale ešte častejšie viac nepríjemných príznakov.

Obvyklé príznaky prerezávania zúbkov:

 • Opuchnuté, na dotyk boľavé ďasná, ktoré si dieťa neustále trie prstom. Kvôli tlaku, ktorý prerezávajúci sa zub vytvára, ďasná opúchajú a sú citlivé. Jemná masáž vykonávaná prstom alebo navlhčenou mäkkou tkaninou môže pri týchto ťažkostiach priniesť čiastočnú úľavu. Pomôcť môžu tiež vychladené hryzacie hračky natrené gélom na prerezávajúce sa zúbky.
 • Ak sa pozriete dieťaťu do úst, môžete si na ďasnách všimnúť silne začervenané miesta, vnútri ktorých môže byť už viac-menej vidno zúbok. Niekedy môže dôjsť aj k slabému krvácaniu alebo sa objaví malá podliatina, bublinka nahromadenej krvi v ďasne. Ak máte akékoľvek pochybnosti, navštívte lekára.
 • Nadmerné slintanie – otierajte dieťaťu často tvár mäkkou tkaninou (len sa dotýkajte, neotierajte pohybom) a na bradu použite ochranný krém na prevenciu podráždenia.
 • Hryzenie alebo cucanie všetkého, na čo dieťa dosiahne. Môže ísť o hračky, prsty, predmety v domácnosti, vaše vlasy a pod. Ponúknite dieťaťu vhodnú náhradu, napríklad hryzaciu hračku alebo navlhčenú a vychladenú tkaninu.
 • Vaše dieťa môže mať začervenanú tvár, občas dokonca na dotyk horúce líca. Ak však dostane dieťa horúčku vyššiu ako 102 °F alebo 38,9 °C, zájdite k lekárovi, pretože taká teplota už nepatrí medzi bežné príznaky prerezávania zúbkov.
 • Trenie ucha a líca na strane, kde sa zúbok prerezáva.
 • Dieťa má menšiu chuť do jedla, predovšetkým na pevnú stravu. Pre niektoré deti môže byť žuvanie počas prerezávania zúbkov veľmi nepríjemné, a tak môžu začať odmietať jedlo. Skúste takým deťom ponúknuť nejaké vychladené mäkšie potraviny, napríklad jogurt, jablčný kompót, roztlačené ovocie, smoothie a pod.
 • Nepokojný spánok počas noci. Môže sa zdať, že sa v noci príznaky zhoršujú. Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že dieťa, keď je unavené, má tendenciu vplyvom únavy všetky príznaky, ktoré má, vnímať intenzívnejšie.
 • Kašeľ alebo dáviaci reflex. Vaše dieťa môže prehltnúť sliny, ktoré sa počas procesu prerezávania zúbkov tvoria vo väčšom množstve, čo môže spôsobiť kašľanie alebo dáviaci reflex. Prvým krokom je vylúčenie akejkoľvek inej príčiny, napríklad nachladnutia alebo alergie. Inak by dieťa nemalo mať žiadne problémy s dýchaním. Prehĺtanie slín môže tiež spôsobiť, že bude mať dieťa mierne redšiu stolicu, ale ak by malo silnejšiu hnačku, treba okamžite navštíviť lekára.
 • Dieťa môže byť počas procesu prerezávania zúbkov omnoho nervóznejšie a podráždenejšie. Možno bude plakať viac než obvykle a nebude sa mu dariť si odpočinúť. Niektoré z vyššie popísaných návrhov môžu do istej miery pomôcť ťažkosti zmierniť, ale na náladovosť neexistuje lepšia pomoc než poriadna dávka láskania.
 • Počas fázy prerezávania zúbkov sa bude dieťa pravdepodobne snažiť vkladať všetko, čo bude mať v dosahu, do úst. Na týchto predmetoch môžu byť mikróby, čo môže pre vaše dieťa znamenať potenciálne riziko žalúdočných ťažkostí a hnačky. Hoci hnačka a následné zaparenie sa nepovažujú za bežné príznaky prerezávania zúbkov, existujú domnienky, že sa v tomto období často objavujú práve kvôli tomu, že dieťa vkladá do úst všetko, čo nájde. Snažte sa, aby boli predmety nachádzajúce sa v blízkosti dieťaťa čisté a dezinfikované. Ak hnačka pretrváva, neváhajte navštíviť lekára.