Problémy pri prerezávaní zúbkov - Multi-Mam SK


Problémy pri prerezávaní zúbkov

Keď začnú zuby rásť a prerezávať sa ďasnom, môže to dieťaťu i jeho rodičom spôsobiť mnoho problémov. Prerezávanie zúbkov obvykle začína okolo 6. mesiaca, ale nie je nič neobvyklého, keď tento proces začne kedykoľvek medzi 3. a 12. mesiacom. Do 3 rokov bude mať vaše dieťa 20 mliečnych zubov, ktoré potom medzi 6. a 21. rokom nahradí trvalý chrup.

Proces prerezávania zúbkov je individuálny a ťažkosti aj ich miera sa môžu líšiť od dieťaťa k dieťaťu. U niektorých dojčiat či batoliat sa prejaví len jeden alebo dva príznaky, iné môžu zakúsiť kompletný zoznam všetkých symptómov. Jeden či viaceré z nasledujúcich príznakov sa však počas prerezávania zúbkov prejavia u väčšiny detí. Pre všetky navrhujeme možnosť riešenia.

Slintanie

Prerezávanie zúbkov často spôsobuje nadmerné slintanie, ktoré môže viesť k podráždeniu kože na brade či lícach. Otierajte sliny z tváre čistou mäkkou tkaninou (dotykom, nie trením), následne použite ochranný krém (ak kojíte, môžete použiť krém na bradavky).

Neustále žuvanie všetkého, čo dieťa dostane do rúk

Deti často všetko žujú preto, aby si uľavili od tlaku, ktorý spôsobuje zub, ktorý znútra tlačí na ďasno. Môžete si všimnúť, že dieťa bude hrýzť deku, odevy, hračky, domáce predmety, vlastné ruky, vaše ruky alebo čokoľvek ďalšie, čo nájde vo svojom dosahu.

Môžete dieťaťu ponúknuť vychladené sterilné hryzacie hračky. Tie predstavujú bezpečný predmet, ktorý môžu žuvať, a navyše ponúkajú aj chladivú úľavu. Tiež môžete masírovať ďasná dieťaťa prstami alebo vychladenou navlhčenou tkaninou. Pamätajte len na to, že niektoré staršie obľúbené postupy, o ktorých sa môžete dopočuť, nemusia byť vždy ideálne. Studená mrkva môže pre dieťa predstavovať riziko dusenia, sušienky na prerezávanie zúbkov tiež nie sú vhodné, ak obsahujú cukor, pretože tak ohrozujú zúbky kazom ešte skôr, než sa vôbec objavia.

Ďalšou metódou, ako uľaviť rozboľaveným ďasnám, je použitie gélov na prerezávajúce sa zúbky, ktoré tiež môžu ponúknuť určitú upokojujúcu úľavu. Ak tieto gély uchovávate v chladničke, môžu navyše ponúknuť aj chladivý účinok. Ďalšou možnosťou je nanesenie gélu na hryzaciu hračku, na miesta, ktoré budú v priamom kontakte s ďasnami.

Ťahanie za uši a trenie líc

Tieto príznaky sú reakciou na bolesť v ďasnách. Aj tu platí, že hryzacie hračky, vychladená tkanina alebo gél na prerezávajúce sa zúbky môžu uľaviť tlak a znížiť bolesť, ktorú dieťa pociťuje. Ak tieto postupy nepomôžu, môže vytúženú úľavu priniesť detský paracetamol, predovšetkým v noci, keď všetky príznaky spôsobujú ešte väčšie ťažkosti.

Ťahanie za uško môže byť príznakom aj ušnej infekcie, je preto vhodné najprv túto možnosť vylúčiť.

Červené líca

Môžete si tiež všimnúť, že líca dieťaťa sú začervenané. Jedno začervenané líce býva príznakom prerezávania zúbkov, a to na tej strane, kde sa má nový zúbok objaviť. Ak však má dieťa začervenané obe líca, môže to byť príznak horúčky, ktorá nemusí byť spôsobená prerezávaním zúbkov, rovnako dobre môže ísť o infekciu. Zmerajte dieťaťu teplotu, a ak je vyššia než 102 °F alebo 38,9 °C, navštívte lekára.

Strata chuti do jedla

Žuvanie tuhej stravy môže byť pre dieťa veľmi nepríjemné. Určitú úľavu ale môžu priniesť vychladené mäkké potraviny. Môžete dieťaťu ponúknuť napríklad vychladený jablčný kompót, smoothie, roztlačené ovocie, mrazené banány alebo ovocný jogurt.

Nepokoj a rozrušenie

Niektoré deti prechádzajú obdobím prerezávania zúbkov celkom pokojne, ale pre iné môže z dôvodu ťažkostí, ktoré pociťujú v ústach, ísť o veľmi náročné obdobie. Také deti môžu byť rozrušené, často plačlivé, bez toho, aby mali na plač dôvod, môžu mať ťažkosti so spánkom a byť nepokojné. Okrem obvyklých prostriedkov, ktoré môžu uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov, je jedným z najdôležitejších faktorov pri utešovaní rozrušeného dieťaťa láska a podpora oboch rodičov. Počas tohto obdobia ponúknite dieťaťu ešte viac láskania a bozkov než obvykle, dieťa môže vo vašom objatí nájsť určitú útechu a pokoj.

Krvácanie z ďasien

Tento príznak síce môže pôsobiť desivo, ale nepredstavuje dôvod k obavám. Niekedy, keď sa zub prerezáva, môže spôsobiť vznik malého pľuzgiera naplneného krvou, prípadne podliatiny, keď sa menšie množstvo krvi zachytí pod ďasnom. Nebuďte prekvapení, ak pľuzgierik praskne a všimnete si, že má dieťa v ústach malé množstvo krvi. Môžete požiadať lekára o ošetrenie, ak vám to robí starosti, ale obvykle nahromadená krv zmizne, keď sa zúbok nakoniec prereže.